Děti se rodí se zdravýma nohama, rodiče mají šest let na to, jim je zničit, říká fyzioterapeutka

Datum publikace: 04. 10. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Děti obujte do prvních bot co možná nejpozději. Noha se první půlrok chůze dramaticky mění a měli bychom jí dát prostor, aby nám ukázala, jaká je,“ říká fyzioterapeutka Lucie Alblová, která přijala pozvání do magazínu Houpačky.

„Noha je můj displej toho, co v těle výš nefunguje,“ říká Lucie Alblová. „Noha novorozence je nejenom krásná, ale hlavně zdravá. Rodiče pak mají šest sedm let na to, ji poničit,“ říká. Malé nožky podle ní nebezpečně deformují i příliš těsné ponožky nebo punčocháče. „Když to jen trochu jde, nechte nohy dětí úplně holé,“ doporučuje Alblová. Čím dalším rodiče podle ní ohrožují zdravý tělesný vývoj svých dětí? „V moderních kočárcích, které jsou jen jakousi sedačkou na tyči, se dítě nemůže ani hnout. Nebo látkové pleny – ty mají jistě svůj půvab. Ale pokud je má velmi malé dítě, překlápí mu objemný balík plen pánev a narušuje stabilitu,“ vyjmenovává Alblová.

Celý rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/deti-se-rodi-se-zdravyma-nohama-rodice-maji-sest-let-na-jim-je-znicit-rika-8586673

Související články:
Dívky s bosýma nohama leží na louce