Děti rozchod zvládnou, pokud ho zvládnou rodiče, zdůrazňuje psycholožka. Jak se správně rozvést?

Datum publikace: 13. 01. 2022
Periodikum:
radiozurnal.rozhlas.cz
Na podzim loňského roku vyšla kniha Hlavu vzhůru po rozvodu?! Jak je možné zvládnout rozchod tak, aby děti utrpěly co nejméně? „Je potřeba motivovat rodiče, aby si nechali pomoct,“ říká jedna ze spoluautorek knihy, sociální pracovnice Pavla Poláková.

Pojďme se pustit do toho, že ztráta bolí, v nějakou chvíli je to normální, že přijdou emoce, s kterými je potřeba nějakým způsobem zacházet, že přijde strach, hněv, smutek, odpor, dokonce je tam popisováno znechucení až zhnusení. Dá se tohle „dobře“ prožít?

Prožít nevím, jestli dobře. Dá se to zvládnout. Kniha popisuje takzvané fáze psychorozvodu, kdy to přichází jako každá zátěžová situace: popření, šok, smutek, zoufalost, nějaká zloba... až k tomu vyrovnání se.

Jak to mají rodiče udělat, aby v nějaké z těch fází neuvízli?

Samozřejmě je spousta rodičů, kteří to zvládají, zvládnou to. Důležitá je tam motivace. Motivace musí být, že chci, aby moje dítě bylo v pohodě. Děti nejsou v pohodě, pokud rodiče nejsou v pohodě. A děti rozchod zvládnou, pokud ho zvládnou rodiče.

Celý rozhovor najdete zde: https://radiozurnal.rozhlas.cz/deti-rozchod-zvladnou-pokud-ho-zvladnou-rodice-zduraznuje-psycholozka-jak-se-8655420

Související články:
Panáček s roztrženým srdcem