Děti a energetické nápoje - znáte rizika a důsledky nadměrné konzumace?

Datum publikace: 02. 04. 2018
Periodikum:
zdrave.cz
Co vlastně obsahují energetické drinky? A není na čase zjistit, zda jich naše děti nepopíjejí moc? Svému zdraví tím totiž určitě neprospějí.

Přeslazené povzbuzující nápoje s obsahem kofeinu, v pestrobarevných plechovkách a s údernými nápisy, které mluví za vše. To je už několikaletý trend našich náctiletých, kteří mají pocit, že bez nich nepřežijí den ve škole. Nejde však přitom o žádné neškodné limonády, které by neměly na děti a dospívající pražádný vliv.  

Energetické nápoje obsahují mnoho složek, barviva, konzervační látky a podobně. Především však obsahují kofein a nezanedbatelný podíl cukru. To by samo o sobě mělo být varovným signálem pro rodiče, pokud zjistí, že jejich ratolest si za své kapesné kupuje právě tyto „dobroty“ zcela pravidelně. Kombinace kofeinu a cukru obsažená v energy drincích má organismus nakopnout k vyšší fyzické i psychické výkonnosti, jenže po odeznění účinků nastává pravý opak. Tělo se dostává do útlumu a je třeba další stimulace. Statistiky z posledních let jsou navíc vcelku alarmující, počet dětí konzumujících kofeinové nápoje je velmi vysoký, a to jak ve věkových skupinách kolem 13 let, tak i u dětí ve věku pod deset let. 

Kofein do dětské výživy nepatří, zvyšuje riziko budoucích závislostí. Podle pediatra P. Tláskala ze Společnosti pro výživu, kofein a kofeinové produkty rozhodně nemají v životosprávě dětí co dělat. Kofein dočasně stimuluje jejich nervový systém, ale bývá také příčinou nesoustředěnosti nebo nespavosti. Při dlouhodobé konzumaci nápojů s obsahem kofeinu může u dětí hrozit i rozvoj depresí, u starších dětí už pak zbývá jen málo k tomu, aby si vyzkoušely kombinaci energetických nápojů s alkoholem. 

Celý článek najdete: https://pece-o-dite.zdrave.cz/deti-a-energeticke-napoje-znate-rizika-a-dusledky-nadmerne-konzumace/

další zprávy z médií