Deprese může u náctiletých skončit až sebevraždou

Datum publikace: 02. 04. 2013
Periodikum:
toplekar.cz
Dospívání občas bývá jeden velký zmatek. Hormony se bouří, rodiče nic nechápou a škola je k uzoufaní nudná.

To vše může vyvolat u vašeho dospívajícího pocit úzkosti a zoufalství. Pokud se však váš náctiletý cítí nešťastný déle než dva týdny, dejte dobrý pozor na další možné příznaky, může mít totiž depresi.

Období dospívání s sebou přináší mnoho změn, děvčata a chlapci se mohou trápit při hledání svých sociálních rolích, sexuální orientace, řešení problémů ve škole či doma. Pokud rodina a přátelé nejsou ti, kteří mu pomohou jeho stesky vyřešit, může se stát, že se náctiletý propadne do deprese.

Rozpoznejte první signály deprese

Jak se může chovat mladistvý v depresi? Hodiny tráví zavřený v pokoji, může u něj dojít k závadnému až trestnému chování. Uzavírá se před vámi, je nadměrně spavý, pociťuje bolesti hlavy, zad, břicha, je apatický, má potíže s koncentrací, soustředěním, pamětí, má zvýšení zájem o umírání a smrt, chová se vzpurně, neplní povinnosti, je náladový, smutný, zhoršuje se ve studiu. Může se odtahovat i od přátel, začít užívat drogy, alkohol, chovat se promiskuitně.

Deprese zpravidla přichází mezi 15-30 rokem věku a zvýšený výskyt může být v rodinách, kde se již deprese vyskytla. Diagnóza se nestanovuje lékařskými testy, ale pohovory a psychologickými testy nejen s mladistvým, ale také jeho rodinou, učiteli a přáteli. Na základě těchto zjištění pak lékaři určí nejen typ léčby, ale také například riziko sebepoškozování či sebevraždy.

Celé znění článku najdete na: https://web.archive.org/web/20130828224713/http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/deprese-muze-u-nactiletych-skoncit-az.html.

> další zprávy z médií