Cystická fibróza - nemoc, o které se nemluví

Datum publikace: 09. 02. 2012
Periodikum:
Toplekar
Možná jste o cystické fibróze neslyšeli, možná jste zaznamenali spot o "slaných dětech" Klubu nemocných cystickou fibrózou a ptáte se sami sebe, co vlastně tuto záhadnou nemoc způsobuje.

Cystická fibróza je dědičné onemocnění ovlivňující funkci některých žláz a orgánů v těle. Postihuje především trávicí a dýchací soustavu, například plíce, dutiny, játra, slinivku břišní nebo střeva. Cystická fibróza patří mezi nejčastější dědičná onemocnění – vyskytuje se u 1 z 3000 narozených dětí. V České republice se s touto diagnózou léčí asi 500 lidí, z toho asi 1/3 patří mezi dospělé.

Rodiče nemocného dítěte nemusí vědět, že jsou nosičem poškozeného genu, nemoc se může projevit až u jejich potomků, kteří zdědí dva tyto geny.

Hlen a pot

Hlen je látkou, která udržuje orgány vlhké a ochraňuje je před infekcí. U pacientů s cystickou fibrózou je konzistence hlenu hustší a lepkavá. Hlen má tendenci ucpávat dýchací cesty a způsobovat nemocným dýchací potíže. Toto prostředí také vyhovuje bakteriím, které jsou původcem opakovaných infekcí. Podobnou překážku může ale hlen vytvořit i v slinivce břišní, která produkuje enzymy potřebné pro trávení jídla a vstřebávání některých živin. To je ale jen jeden z vlivů cystické fibrózy na trávení, pacienti se musejí dennodenně potýkat s celým spektrem trávicích obtíží. Rovnováhu minerálů v těle také narušuje jejich vylučování potem. Odtud název "slané děti", pacienti s tímto onemocněním mají totiž mnohem slanější pot než normální lidé. Nejen, že to vede k některým nepříjemným příznakům, jako například k dehydrataci, únavě, slabosti, zrychlenému tepu nebo nízkému krevnímu tlaku, ale cystická fibróza zvyšuje i riziko diabetu, osteoporózy nebo neplodnosti (muži jsou častěji zcela neplodní, ženy mají problémy s otěhotněním).

Celé znění článku naleznete na: https://web.archive.org/web/20170702013939/http://www.toplekar.cz/archiv-clanku/cysticka-fibroza-nemoc-o-ktere-se.html.

> další zprávy z médií