Čtenářský metr neměří, ale ukazuje, co mají děti ve svém věku číst

Datum publikace: 27. 05. 2024
Periodikum:
novinky.cz
Už více než čtyři roky pomáhá rodičům i učitelům orientovat se v tom, jaké knížky jsou pro určitý věk dětí vhodné, speciální čtenářský metr. Vymysleli ho knihovníci spolu s kantory v Třinci, odkud se rozšířil po Česku. Znají ho například v Brně, Ústí nad Labem či Lounech.

Papírový čtenářský metr na stěnu doporučuje dětem knihy podle výšky a věku. „Nejde však o jednu konkrétní knihu. Zjistí díky němu, jaké knihy v rozmezí deseti, patnácti centimetrů jsou pro dítě vhodné,“ vysvětlila vedoucí služeb pro děti a mládež Knihovny Třinec Marika Zadembská s tím, že cílem metru je doporučit dobré a kvalitní knížky, které stojí za přečtení. „Vychází jich velké množství a pro řadu lidí je těžké se v tom orientovat. Proto se snažíme přečíst jich co nejvíce a vybrat ty, které stojí za to. A je jedno jestli příběhové, pohádkové, populárně-naučné, české, zahraniční. Chceme nabídnout to nejlepší, co vychází,“ sdělila. Aktuálně má papírový čtenářský metr tři verze, dvě české a jednu polskou. Zájemci si je mohou stáhnout z webových stránek knihovny. Každá nabízí zhruba 80 knih. Na podzim plánují v Třinci pokřtít čtvrtý metr, který má obsahovat víc populárně-naučných knih než dosavadní verze.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/clanek/dite-rodina-ctenarsky-metr-nemeri-ale-ukazuje-co-maji-deti-ve-svem-veku-cist-40472782

Knihovna s knihami