Cochemský model vede k rychlé dohodě po rozvodu, hlavně šetří děti

Datum publikace: 31. 10. 2014
Periodikum:
ceskatelevize.cz
Cochemský model se opírá o intenzivní vzájemnou spolupráci institucí, které se účastní řešení rodičovského sporu.

Autor takzvaného Cochemského modelu Jürgen Rudolph z Německa přijel na seminář v Poslanecké sněmovně seznámit s praxí rozvodu šetrného vůči dětem také české zákonodárce a odborníky. Rozvod a následný spor o dítě může být velmi traumatizující proces; zastánci Cochemského modelu tvrdí, že v 80 procentech případů dospějí rodiče, kteří se jím řídí, ke vzájemné dohodě do dvou měsíců od podání žádosti o rozvod.

Cochemský model se opírá o intenzivní vzájemnou spolupráci institucí, které se účastní řešení rodičovského sporu – soudců, advokátů obou zúčastněných, sociálních pracovníků, poradců a odborných znalců. Jejich spolupráce s rodiči je má přimět především k uvědomění společné odpovědnosti vůči dětem, která se s rozvodem nijak neumenšuje. "Na začátku advokáti nepodávají nic jiného než věcné písemné podání, nepere se takzvané špinavé prádlo. Funguje tam ten moment, že se začíná od bodu nula, udělá se tlustá čára a rodiče získávají pocit, že jsou rovnocenní partneři i před soudem," přibližuje Markéta Nováková z občanské iniciativy Cochem.cz.

Na začátku rozvodového řízení, kdy jsou emoce rozjitřené na obou stranách, je vstup nadřazené autority do sporu klíčový. Ta je přiměje ke snaze vše věcně řešit za pomoci prostředníků. "Rodiče jsou vedeni tou cestou, aby se sami dohodli. Aby si znovu uvědomili svou rodičovskou zodpovědnost. Sice už nebudou fungovat jako rodina, ale dále jsou rodiči a jejich dítě má právo na pravidelný kontakt s oběma z nich. Jsou pak vedeni k tomu, aby se dohodli v rámci možností svého životního rytmu na péči o dítě," dodává Markéta Nováková.

 

Celé znění zprávy najdete na https://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/290769-cochemsky-model-vede-k-rychle-dohode-po-rozvodu-hlavne-setri-deti/.

> další zprávy z médií