Co zakázat a kdy už dovolit? Pět odpovědí rodičům dospívajících dětí

Datum publikace: 10. 04. 2013
Periodikum:
ona.idnes.cz
Když už naše ratolest není dítě, ale ještě ne dospělá, a my nad ní pomalu ztrácíme přímou kontrolu, úměrně tomu rostou naše obavy.

Také z diskuse, kterou rozvířil případ brutálně zavražděné 15leté dívky z Jihlavy, vyplývá, že si s tím strachem nevíme rady.

Je jasné, že musíme dospívajícímu teenagerovi "povolovat opratě", důvěřovat mu, ale kde jsou hranice? Co je v jakém věku přiměřené dovolit, a co naopak striktně zakazovat? Může jít patnáctiletá slečna na noc ke kamarádce, jak tvrdí, nebo jet na víkend s partou na chalupu?

1. V kolika letech mohu dceři dovolit nespat v noci doma?

Hledání jakýchkoli univerzálně platných norem a zásad je zavádějící. Už třeba jen proto, že není dítě jako dítě. "Základním vodítkem by nám měly být hlavně naše předchozí zkušenosti s ním," tvrdí rodinný poradce, psycholog Petr Šmolka a dodává, že některé děti jsou totiž spolehlivé, zodpovědné a přiměřeně ostražité mnohem dříve než jiné. "Ty druhé mají naopak natolik snížený pud sebezáchovy, že bychom je samotné neměli pouštět z domova snad až třeba do třiceti," říká psycholog.

2. Co si musím ohlídat, aby nebyla v nebezpečí?

Je na rodičích, aby své děti ohlídali, aby se jim nic nestalo. Existuje na to termín "rodičovská zodpovědnost", která je zavazuje nenechat své dítě umřít hlady, dohlédnout, aby chodilo do školy, v zimě řádně oblečené...

Součástí rodičovské zodpovědnosti je zároveň i ochrana dětí před rizikovým jednáním. "Rodič by tedy měl alespoň rámcově vědět, kde se jeho potomek právě nachází, s kým, kdy se vrátí a jak se s ním lze v případě potřeby spojit. Chystá-li se například osmileté děcko přespat u kamaráda, pak by se na tom měli jeho rodiče předem domluvit s kamarádovými," nabízí orientační rady Petr Šmolka.

 

Celé znění článku najdete na http://ona.idnes.cz/pet-odpovedi-rodicum-dospivajicich-deti-fd1-/vztahy-sex.aspx?c=A130408_163656_vztahy-sex_jup

 

> další zprávy z médií