- Domů
- O čem se mluví
- Co nejvíce škodí zdraví náctiletých? Tlak vrstevníků
Co nejvíce škodí zdraví náctiletých? Tlak vrstevníků
Datum publikace: 06. 06. 2014
Periodikum:
toplekar.cz
„Prosim tě, mami, všichni to dělají, tak proč ne já?“ Jestli slýcháváte tuto větu často, pak vaše dítě stejně jako naprostá většina náctiletých podléhá tlaku vrstevníků.
Jaké důsledky to může mít pro jejich zdraví zjistíte na následujících řádcích.
S tlakem vrstevníků se potýká naprostá většina teenagerů po celé období svého dospívání, je to součástí sociálního učení a vymezování vlastní identity. Nemusí být vždy něčím nežádoucím, například ve sportu motivuje soutěživost k lepším výsledkům, celkově může podporovat touhu teenagera být v něčem jedinečný. Na druhou stranu v řadě případů má zcela opačný efekt, nutí dospívajícího se asimilovat se skupinou vrstevníků, v rámci které hledá bezpečí i identitu.
Tlak vrstevníků patří mezi jeden z nejsilnějších důvodů, proč dospívající začínají kouřit, snaží se přes počáteční averzi posílit svou sociální pozici, až si vypěstují závislost na nikotinu. A to je jen jedna z oblastí, kde teenageři zažívají pokušení tlaku vrstevníků. Paradoxně snaha najít bezpečné útočiště před okolním světem, je často zraňuje zevnitř, když skupině přizpůsobují své chování, postoje nebo zvyky. Rizika, která tento přístup přináší, demonstrujme na několika modelových příkladech, které zná v různých variacích téměř každý zkušený rodič.
Nechci pít ani kouřit, ale nechci se cítit jako loser
Vidina party s kamarády otevírá pro teenagera jednu z nejlepších možností, jak se začlenit do kolektivu. I když podvědomě tuší, že party se bez alkoholu, kouření cigaret, případně marihuany neobejde, a i když je přesvědčený, že se nechce opít, ve chvíli, kdy začne putovat láhev s alkoholem v kroužku účastníků, nedokáže už ze své pozice vycouvat. Může cítit zábrany, ale nechce si zkazit reputaci mezi spolužáky.
Celé znění článku již bohužel není dostupné.