„Cítím se po porodu znásilněná.“ Vznikají v českých porodnicích zbytečná traumata?

Datum publikace: 21. 06. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
Přestože se v českém porodnictví v posledních letech řada věcí změnila, stále si mnoho žen ze svého porodu v institucionalizované péči odnáší trauma. V poradnách psychologů se potom některé svěřují i s pocity, že byly porodníky „znásilněny“ nebo že „selhaly“.

O tom mluví také psycholožka Lenka Emrová: „K pocitu znásilnění vede, že žena cítí, že nemá situaci pod kontrolou. Jakýkoliv tlak vynakládaný na rodičku má vliv na průběh porodu.“ Podle odbornice by podobné situace mohlo zmírnit, pokud by bylo u nás obvyklé, že se porodník a nastávající matka poznají už před porodem a navážou vztah, ve kterém bude důvěra. Kateřina nastupovala do porodnice v Rakovníku už s pocitem tlaku na umělé vyvolávání porodu. „Byla jsem pouze týden po termínu a nutili mě nastoupit na umělé vyvolání porodu. Chtěla jsem porod co nejpřirozenější, a tak jsem na návrh tamní porodní asistentky vypila silné projímadlo.“ To ale nezafungovalo, způsobilo jen „prasknutí“ plodové vody, porod se ale nerozbíhal, a tak musela Kateřina nastoupit na umělé vyvolání. Tam ji překvapilo hrubé chování lékařky.

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/citim-se-po-porodu-znasilnena-vznikaji-v-ceskych-porodnicich-zbytecna-traumata-8514905

Novorozenec