Čím rodiče nejčastěji omezují školní výkony svých dětí

Datum publikace: 17. 11. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Většina lidí si myslí, že děti rodičů, kteří obecně kladou na jejich školní výkony vysoké nároky, jsou ve škole a učení úspěšnější a lepší než ti, jejichž rodiče jim nechávají větší volnost. Je to opravdu tak?

Výzkum publikovaný Americkou psychologickou asociací ukázal pozitivní i negativní výsledky vysokých rodičovských očekávání ohledně školního výkonu dětí. Kou Murayama, hlavní autor studie, uvedl, že ačkoli rodičovská aspirace a snaha o lepší výkony mohou zlepšit výsledky dětí, nadměrný tlak může být naopak doslova jedovatý. Pokud totiž rodiče kladou nepřiměřená očekávání na děti již ve velmi mladém věku, vytváří to v mysli dítěte vzorce selhání a zklamání, což může následně vést k negativnímu sebeobrazu. Každým nesplněným krokem se dítě bude víc a víc cítit jako špatný žák, což se může následně jen zhoršovat. Jak poznat, že možná i vy nevědomky sabotujete školní úspěchy svého potomka?

Laťka příliš vysoko

Každý rok se někde ve světě objeví zpráva o nadměrně nadaném žákovi či studentovi, který již v deseti letech absolvoval střední školu, nebo třeba sedmnáctiletém jedinci, o kterého se perou všechny vysoké školy v zemi. I když jsou tyto věci reálné, je opravdu potřeba očekávat podobné výsledky od všech dětí? „Místo cílů v nedosažitelných výšinách zkuste spolupracovat se školou a stanovte svému potomkovi reálné cíle dle jeho znalostí a věku. Motivovaný student, kterého budou rodiče podporovat, a ne ho nikam násilím tlačit, bude sám maximalizovat úsilí, aby dosáhl toho nejlepšího možného,“ vysvětluje na svém blogu Mark G. Papadas, mluvčí, vizionář a kouč specializující se na základní vzdělání dětí.

Sami nevíte, co očekáváte

„Ze své zkušenosti s dětmi a dospělými zjišťuji, že lidé mají tendenci naplňovat něčí očekávání, když dostanou příležitost. Když ale děti ani neinformujete, co od nich očekáváte, jak mají přijít na to, jak uspět? To vyžaduje komunikaci,“` tvrdí Papadas. Zkuste si proto se svými potomky promluvit nejen o tom, co od nich očekáváte nyní, ale i do budoucna, a oni na tom jistě budou tvrdě pracovat.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/cim-rodice-nejcasteji-omezuji-skolni-vykony-svych-deti-40377824

Související články:
Školní třída