Cigareta před školou? Vědci zjišťují, jak dětem pomoct se závislostí

Datum publikace: 04. 12. 2012
Periodikum:
ceskatelevize.cz
Plošné preventivní kampaně, které mají uchránit děti a mladistvé před cigaretami a alkoholem, selhaly.

Tvrdí to adiktolog Michal Miovský. Finance vyložené na mediální kampaně varující před závislostmi podle něj byly neefektivní, navrhovanou alternativní cestou je interaktivní kontakt s menšími skupinami dětí. S odkazem na řecké a belgické studie má úspěšně snížit procento dětí, které začínají kouřit, a to až o 30 procent.

Čeští vědci nyní navrhují takový systém prevence pití alkoholu, užívání drog a jiného rizikového chování, na němž by se podílela ministerstva školství a zdravotnictví. Nový systém má snížit investice do osvětových programů a ušetřené finance vynaložit na vzdělání pedagogů, kteří následně budou prevenci na školách řídit - osobní přístup je totiž efektivnější než rozdání informačních letáků.

Autor projektu Michal Miovský z kliniky adiktologie při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy dokonce tvrdí, že pokud se provádí prevence nevhodným způsobem nebo v nevhodnou dobu, k drogám nebo rizikovému chování děti spíše přiláká, než že by je odradila.

Drahé a neúčinné jsou prý třeba plošné kampaně nebo programy založené na odstrašování. "Pro děti, které začínají pít, jsou pravidelnými kuřáky a je jim třináct nebo čtrnáct let, musíme mít odpovídající programy, protože u nich už nemá smysl univerzální prevence, to znamená programy, které jsou zacílené na celou populaci," vysvětluje Miovský s tím, že mnohem větší efekt má práce zkušeného pracovníka prevence s malou skupinkou školáků.

 

Celé znění zprávy najdete na https://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/205984-cigareta-pred-skolou-vedci-zjistuji-jak-detem-pomoct-se-zavislosti/

 

> další zprávy z médií