Čí jsou děti? Rodičů, státu… ?

Datum publikace: 13. 09. 2012
Periodikum:
chytrazena.cz
Možná se tato otázka zdá být trochu absurdní, ale v praxi se bohužel často dostáváme do situací, kde je nutno toto dilema řešit.

Co třeba taková střídavá péče. Zvláště otcové se zasazují za její téměř plošné zavedení. Chápu je. Stále je většina dětí po rozpadu vztahu jejich rodičů svěřována takřka automaticky do péče matky.

Argumenty jsou nasnadě. Biologické pouto u maličkých dětí, tradice – matka vždy vychovávala děti, muž dělal kariéru a živil rodinu, matka si spíš může dovolit zůstat doma nebo pracovat na poloviční úvazek.  Takže tatínek ať vydělává, platí alimenty, maminka dítě vychovává. Když spolu rodiče alespoň trochu vycházejí, maminka bez problémů tatínkovi děti půjčuje dle dohody na víkendy a část prázdnin.

Ale dokázal někdo naprosto přesvědčivě, že je mateřská péče vždy lepší než otcovská? Nevím o tom. Jako skoro vše, rodičovské schopnosti jsou ryze individuální, i když my ženy máme jistou výhodu ve smyslu hormonálního nastavení v těhotenství a po porodu. Takže rozhodně jsem proti automatickému preferování matek při svěřování dětí do péče rodičů po rozvodu.

Střídavá péče se zdá být ideálním kompromisním řešením. Dítě je vychováváno oběma rodiči, jen ne současně, ale na střídačku. Podobně funguje i mnoho úplných rodin, kde jsou rodiče nadmíru zaměstnáni a doma se obvykle scházejí jen na noc, kdy už děti spí, případně na víkend, a to také ne vždy. Takže proč ne i po rozvodu. Zásadní rozdíl je v tom, kdo se u koho střídá.

 

Celé znění článku najdete na https://www.chytrazena.cz/ci-jsou-deti-rodicu-statu--20168.html

 

> další zprávy z médií