Chrchlající děti přetížily ordinace. Zlenivěla jim imunita

Datum publikace: 20. 09. 2021
Periodikum:
novinky.cz
Ordinace pediatrů se dva týdny od začátku školního roku významně plní nemocnými dětmi. Trápí je kašel, bolest v krku, rýma nebo vysoké teploty, v některých případech i zažívací potíže. Po dlouhé době, kdy byly děti na distanční výuce, tak zřejmě nemají vytrénovanou imunitu. Během dvoudenního kongresu primární péče v Praze to řekla Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

"My jsme úplně přetíženi nemocnými dětmi, které po třech dnech v kolektivu začaly být nemocné. Jsou to školkové, školní děti," řekla Hülleová. Podle ní je případů respiračních viróz či horečnatých stavů nezvykle mnoho. Rodiče dětí byli dříve zvyklí posílat děti s rýmou či lehčí virózou do školy, nyní ale jdou s těmi případy do ordinace, uvedla. Na dotaz, zda může být vyšší nemocnost způsobena i tím, že děti kvůli protiepidemickým opatřením strávily podstatnou část minulého školního roku doma na distanční výuce, konstatovala: „Ano, určitě, protože imunita se musí trénovat a je pravda, že byly skoro rok mimo kolektivy.”

Rodiče vyžadují otestování dětí

Dříve by to rodiče brali jako chřipku nebo jinou podzimní infekci, teď jsou raději opatrní. Někteří testují děti na covid doma, jiní o to žádají lékaře v ordinaci. „Ve čtvrtek jsem měla v ordinaci dva rodiče, kteří vyloženě chtěli, aby bylo dítě i otestováno,“ řekla Právu Hülleová. Upozorňuje, že tisíce dětí se testovaly před týdnem ve čtvrtek, kdy ve školách proběhlo poslední kolo plošného testování, a příznaky se u nich začaly objevovat teprve o víkendu nebo koncem týdne. „Takže je testujeme, abychom vyloučili, že jde o covid,“ přiblížila.

Celý článek najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/chrchlajici-deti-pretizily-ordinace-zlenivela-jim-imunita-40372459

Související články:
Dívka smrká