Chráníme duševní zdraví matek i jejich dětí

Datum publikace: 21. 04. 2021
Periodikum:
inspirante.cz
Nový program má pomoci chránit duševní zdraví matek i jejich dětí, odborníci jej od dubna spustili ve vybraných gynekologických ambulancích.

V tuzemsku dosud chyběla prevence duševního stresu u žen v těhotenství či po porodu, což může mít dopady na duševní zdraví nejen matek, ale také zvýšení rizika duševní poruchy nebo narušení vývoje dítěte. Duševní poruchy u rodičů jsou v Česku stigmatizovány, což brání tomu, aby vyhledávali péči. Situaci pomáhají změnit vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a organizace Úsměv mámy, kteří vytvořili a v gynekologických ambulancích testují program screeningu psychosociálního stresu u žen v těhotenství a po porodu. Na screening také navazuje nový peer program Máma podporuje mámu.

75 % žen s duševními potížemi nevyhledává pomoc

„Stres spojený s přítomností duševní poruchy v těhotenství negativně ovlivňuje vyvíjející se dítě, a to psychologickou i biologickou cestou,“ popisuje MUDr. Antonín Šebela, Ph.D. z Národního ústavu duševního zdraví. „Přítomnost neléčené deprese, silných úzkostí nebo psychotických příznaků znemožňuje, aby těhotná mohla s dítětem budovat mateřské pouto (tzv. attachment). Nejen přítomnost neléčených závažných poruch znemožňuje ženě naplňovat její mateřskou roli a věnovat se dítěti, ale i lehké a středně těžké depresivní a úzkostné příznaky negativně ovlivňují jejich budující se vztah. Z výzkumů víme, že už časné období po porodu a prvotní komunikace dítěte s rodiči jsou důležité pro jeho další sociobehaviorální vývoj.“

Celý článek najdete zde: https://inspirante.cz/chranime-dusevni-zdravi-matek-i-jejich-deti/

matka a dítě