Chceme miminko: Co dělat, když se nedaří

Datum publikace: 29. 04. 2016
Periodikum:
Zdraví
Podle odhadů odborníků má problémy s otěhotněním každý šestý pár. Je hodně faktorů, které k tomu přispívají - a s mnoha z nich není možné jen tak snadno něco udělat.

Především s věkem, který je u dnešních matek stále vyšší, a s vlivy škodlivin z prostředí, kde žijeme. Řadu věcí na podporu plodnosti ale udělat můžeme.

Když se Kateřina rozhodla s manželem zapracovat na potomkovi, bylo jí čerstvě třicet. "Moje menstruace byla před předepsáním antikoncepce nepravidelná, gynekolog měl podezření na syndrom polycystických vaječníků a anovulační cykly. Chtěl mě rovnou poslat na kliniku pro léčbu neplodnosti, ale to jsem odmítla," popisuje Kateřina začátek svého snažení. A jako první krok k dítěti se obrátila k fyzioterapeutce, která se věnuje metodě Ludmily Mojžíšové. "I já sama jsem přišla na svět jejím přispěním. Přišlo mi logické, že si nechám ošetřit pánevní dno, kdybych chtěla být těhotná," vysvětluje Kateřina.

Upravte svůj životní styl

Kromě ošetření páteře a pánevního dna by si žena, které se nedaří otěhotnět, měla vylepšit i životní styl. Doporučení nejsou nijak drastická a neobvyklá: přestaňte kouřit, omezte příjem alkoholu, dbejte na zdravou stravu (kromě obecných doporučení si hlídejte příjem kyseliny listové: obsahují ji například čočka, fazole, slunečnicová semínka, špenát, hlávkový salát, brokolice, hrášek, chřest, kuřecí játra), dostatečně spěte a odpočívejte, přiměřeně sportujte a pokuste se optimalizovat svou hmotnost (otěhotnění škodí nadváha i podváha).

Dobrá rada: Pokud máte chronické onemocnění (vysoký tlak, problémy se štítnou žlázou apod.), proberte s ošetřujícím lékařem snahu o otěhotnění. Může upravit medikaci tak, aby co nejméně ovlivňovala možnost početí, případně aby vám nehrozily problémy během těhotenství.

 

Celé znění článku najdete v tištěném vydání časopisu Zdraví.

> další zprávy z médií

Související články na portálu Šance Dětem: