Čeští vědci pokročili v boji proti dětské leukémii

Datum publikace: 31. 01. 2014
Periodikum:
novinky.cz
Mezinárodní studie, kterou vedli, ukázala možnosti optimalizace léčby a zvýšila šance malých pacientů na záchranu života.

Výsledky studie zveřejnil prestižní americký časopis Journal of Clinical Oncology a v pátek ji představil přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol profesor Jan Starý.

Výzkum se vedl v letech 2002 až 2007, v dalším období byli pacienti sledováni. "Při hodnocení pěti let od propuknutí choroby se potvrdilo, že se podařilo zachránit život 82 procentům dětí. Optimalizací léčby jsme vylepšili naději na vyléčení naprosté většině malých pacientů," uvedl Starý.

Studie sledovala 5060 dětí léčených ve 130 centrech v 15 zemích tří kontinentů, z České republiky v ní bylo 291 dětí.

Před půlstoletím nepřežil nikdo

Akutní lymfoblastická leukémie je nejčastější dětskou rakovinou ve vyspělých zemích, v Česku ji lékaři ročně zjistí zhruba u 70 dětí. Ještě před 50 lety byla stoprocentně smrtelná, první vyléčené dítě bylo v Motole diagnostikováno v roce 1969. V polovině 80. let tu vyléčili 67 procent dětí, v současnosti, po využití výsledků studie, až 89 procent.

Celé znění zprávy najdete na: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-cesti-vedci-pokrocili-v-boji-proti-detske-leukemii-217445.

laboratorní vzorek