Česko už nemusí být zemí s nejmenším počtem chudých

Datum publikace: 02. 04. 2012
Periodikum:
Právo
Česko má sice nejméně chudých v Evropě, ale odborníci varují, že se to může brzy změnit.

Současná hranice chudoby v ČR se pohybuje kolem 112 tisíc korun ročního příjmu na hlavu.
Lidí, kteří jsou dnes pod touto hranicí, je asi 900 tisíc. Důvodem, proč se odborníci obávají růstu počtu lidí pod hranicí příjmové chudoby, je, že další statisíce lidí mají příjem jen těsně nad touto hranicí, mnohdy se jedná i o desetikoruny.
Přitom se letos nedá očekávat výrazný růst mezd či důchodů, a v souvislosti se zdražováním a růstem inflace pak hrozí další propad reálné hodnoty jejich příjmů.

K potížím stačí málo

Naše prvenství tak stojí na velmi křehkých základech a situace se může snadno výrazně změnit. Tento stav představuje podle odborníků nejen ekonomický, sociální, ale hlavně politický problém. Otec, který v rodině pracuje sám, musí na měsíc do nemocnice. Z patnáctitisícového platu dostane na nemocenskou devět tisíc, z toho musí zaplatit ale tři tisíce za poplatek za pobyt v nemocnici. Rodina je odkázána na sociální dávky, nikoli z důvodu, že by byla "nepřizpůsobivá", ale že jeden její člen onemocněl. Ztráta pracovního místa je nejčastějším důvodem propadu do problémů. Když 54letý seřizovač Karel M. ze severu Moravy ztratil práci, byl odhodlán si rychle najít jinou. Za devět tisíc podpory se spolu s platem manželky prodavačky nedá dlouhodobě vyžít. Jenže Karel je bez práce již více než rok. Rodina splácí půjčku 4800 měsíčně. Pokud by přestali splácet, ocitnou se v kolotoči vymáhání, exekucí.

Dluhy českých domácností vůči finančním institucím již přesahují 1,1 biliónu korun.
Problém zesiluje fakt, že část českých rodin nemá velké finanční rezervy, některé rodiny dokonce žádné. Podle finančního poradce Františka Macháčka by však každá rodina měla mít minimálně finanční rezervu ve výši tří měsíčních platů. To dává rodině v potížích především čas, aby hledala východiska, aniž by ihned na dveře klepala poštovní doručovatelka s upozorněním, že přestali splácet svoje závazky.
Z průzkumu splátkové společnosti Home Credit vyplývá, že třetina Čechů nebude letos schopna ušetřit ani korunu měsíčně. Letos rovněž klesá počet lidí, kteří dříve dokázali šetřit i vyšší částky.
"Na rozpočtech běžných domácností se tak podepisují rostoucí ceny nutných výdajů," uvedla společnost.

Důsledky děravých kapes

Důsledkem toho, že si řada lidí uvědomuje napjatost svých rodinných rozpočtů i rizika, která s sebou přináší budoucí vývoj, není jen omezená spotřeba. Hrozba chudnutí a finančních potíží se projevuje i v poklesu zájmu o svatby, v menší ochotě zakládat rodiny a mít děti.
Důvodem nízké porodnosti je podle názoru téměř třetiny veřejnosti špatná finanční situace mladých rodin. Téměř čtvrtina Čechů pak vidí za snižující se porodností nedostatečnou sociální podporu pro rodiny s dětmi, vyplývá z průzkumu společnosti SANEP.

Podle názoru některých politiků má rodina, která se ocitá ve finančních problémech, začít prodávat svůj majetek a spolehnout se na pomoc svých dětí. Je otázkou pro psychology a sociology, zda člověk, který ztratí práci nikoli vlastní vinou či leností a pro vyšší věk nemůže dlouho najít jinou, musí prodat auto a chatu, aby si tyto hodnoty při dnešních cenách již nikdy neopatřil. Jak se budou v této souvislosti vyvíjet jeho občanské a politické postoje, by mělo podle politologů zajímat nejen volební štáby politických stran před volbami, ale i během čtyřletého fungování jakékoli vlády či koalice.

 

Článek autora Jiřího Vavroně pochází z deníku Právo http://pravo.novinky.cz/

 

> další zprávy z médií