Česko skončilo v žebříčku EU o dětské chudobě druhé. Realita je ale jiná

Datum publikace: 09. 11. 2021
Periodikum:
seznamzpravy.cz
V zemích EU ohrožuje jedno ze čtyř dětí chudoba či sociální vyloučení. Česko si vede na první pohled dobře: Podle Eurostatu hrozí chudoba jen 13 % dětí. Pokud bychom však v datech zohlednili exekuce, země by se výrazně propadla.

Chudoba v Evropské unii nejméně ohrožuje děti ve Slovinsku – 12,1 procenta. V závěsu za nimi jsou děti z Česka s 12,9 procenta, tvrdí čerstvá data Eurostatu.

Daniel Hůle, který se v organizaci Člověk v tísni zabývá problémy lidí s dluhy, je ale přesvědčen, že ve skutečnosti je toto číslo vyšší. „Hlavní problém je v tom, že chudoba se měří tím příjmem, jaký by byl, kdyby nebyla v naší republice ani jedna exekuce. Ale 720 tisíc lidí exekuci má – a velká část má děti,“ uvedl pro Seznam Zprávy. Podíl dětí významně ohrožených chudobou odhaduje na 16 až 21 procent.

Zkreslené statistiky

Eurostat vychází ze statistik jednotlivých členských států, u nás tato data sbírá Český statistický úřad (ČSÚ). Metoda, jakou se data shromažďují, musí být pro všechny země stejná, aby se daly získané údaje porovnávat. Eurostat (a tedy i ČSÚ) se zabývá pouze tím, zda dané osoby dosáhnou na stanovenou hranici příjmů. Zkoumá tedy míru ohrožení příjmovou chudobou, která však vůbec nezohledňuje problém s exekucemi.

Celý článek najdete zde: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/cesko-skoncilo-v-zebricku-eu-o-detske-chudobe-druhe-realita-je-ale-jina-179718

Související články:
chlapec ve třídě