- Domů
- O čem se mluví
- "Čas na internetu neprokážete". Služby na pomoc dětem v kyberprostoru nedosáhnou na státní podporu
"Čas na internetu neprokážete". Služby na pomoc dětem v kyberprostoru nedosáhnou na státní podporu
Datum publikace: 30. 07. 2020
Periodikum:
irozhlas.cz
Sociální služby, které chtějí přes internet mezi dětmi šířit osvětu o záludnostech kybeprostoru, nedosáhnou na peníze od státu. Neexistuje totiž zákon, který by to přímo upravoval. A to i přesto, že už řadu let fungují projekty, které mladým na internetu pomáhají. V kyberprostoru přitom děti podle březnového průzkumu EU Kids Online stráví téměř tři hodiny denně a 34 procent z nich má za poslední rok s internetem negativní zkušenost.
S dětmi na internetu pracuje i projekt Diakonie Západ. Přestože působí už třetím rokem a získal i prestižní ocenění SozialMarie, jako ryze online projekt nemá na peníze od státu nárok.
„Ta činnost musí jít mimo standardní dotační systém, musíme na to získávat prostředky převážně od soukromých dárců, firemních dárců či nadací. Nedokážu si představit, že by nám schválili finance na online pracovníka. Byť jenom na jednoho člena z týmu nebo na část jeho úvazku. Zatím takovou zkušenost nemáme ani my, ani kolegové napříč nízkoprahovými službami,“ říká Radiožurnálu jedna z autorek projektu Václava Egermaierová.
Dostat službu k dětem
Sociální pracovníci Diakonie se obvykle vydávají za dětmi do terénu. V rámci projektu Streetwork in chat se ale s nimi spojí hlavně přes sociálně sítě. S mladými řeší problémy dospívání, vztahy, identitu i kyberšikanu. A někdy se dostávají i ke statusům o sebevraždě nebo sexuálním zneužívání dětí.
Obdobný projekt, který chce pomáhat mladým s jejich problémy online, vyvinula i Česká asociace streetwork s názvem Projekt Jdidoklubu.cz funguje podobně, ale je online. Sociální pracovníci sdílí preventivní články, k dispozici je i chatová poradna nebo různé hry. „Už nenajdete tolik dětí jako před deseti lety v parku nebo na nádraží nebo na ulici, že by tam něco vyváděly. Když si člověk najde na internetu průzkum, tak zjistí, kolik hodin denně tráví na internetu. A ideální je nabízet tu službu přímo tam, kde jsou,“ popisuje koordinátor projektu Jiří Kocourek.
Jak službu vykázat?
Během koronakrize vydal resort práce a sociálních věcí vydal metodiku, podle které můžou online služby částečně poskytovat jen ty organizace, které vyrážejí do terénu za klienty. V takovém případě mají registraci jako terénní služby.
Problém tak mají ty, které fungují pouze ambulantně. Online poradenství nemají jak vykázat, příslušná kolonka totiž chybí. To jim může podle Michala Němce z Asociace dítě a rodina a ředitele organizace Prevent 99 způsobit i finanční problémy.
Celý text najdete zde: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/socialni-sluzby-pece-sit-nizkoprahove-centrum-internet-statni-dotace_2007270804_onz