- Domů
- O čem se mluví
- Buďte obětavá, ale neobětujte se!
Buďte obětavá, ale neobětujte se!
Datum publikace: 03. 04. 2012
Periodikum:
primazena.cz
Přivést na svět postižené dítě je jedním z nejtěžších životních úkolů, s nimiž se člověk může setkat.
Vyrovnat se a smířit s tímto faktem a naučit se žít všichni společně, zvlášť pokud jsou v rodině už zdraví sourozenci, je však ještě těžší.
Paní Jano, jste v těžké situaci a snažíte se s ní vypořádat všemi silami a se ctí. Není však žádnou hanbou ani osobním selháním přiznat si, že vám již síly docházejí. Z tónu a skladby vět vašeho dopisu si dovoluji usuzovat, že neschází mnoho a můžete se pod tíhou stresu a dlouhodobého vyčerpání zhroutit. Jste na všechno příliš sama a troufám si tvrdit, že pomoc, byť možná podvědomě, odmítáte. Máte pocit, že jen vy vašemu synovi rozumíte a jen vy se o něj dokážete adekvátně postarat.
Postižené dítě je a vždy bude „jiné“. Péče o ně je namáhavá, často velmi stereotypní, bez větších pokroků a výsledků. Je pak těžké udržet si motivaci, naději a nepropadat pocitům marnosti i pochybnostem o sobě samém jako o rodiči. Každý z rodičů se s nečekanou bolestí, kdy se místo zdravého jedince narodí postižený človíček, vyrovnává jinak a po svém. I váš muž, stejně jako vy, prošel a prochází různými fázemi nálad a postojů, přes sebeobviňování a odmítání, smíření se s tímto faktem až po popírání skutečnosti. Bohužel jste se o svých pocitech navzájem nenaučili mluvit a sdělovat si je. To mezi vámi vytváří napětí a atmosféru nedorozumění. Je na místě, abyste spolu navštívili psychologa či rodinného terapeuta, vaše situace je natolik vážná, že opravdu potřebujete pohled člověka zvenčí.
Synovi se snažíte všemi silami kompenzovat jeho životní znevýhodnění, ale na úkor vaší dcery, partnerského soužití a v neposlední řadě i sebe samé. Zkuste si odpovědět na následující otázky: Co děláte sama pro sebe, o čem sníte, na co se těšíte? Obávám se, že vaše odpovědi budou spíše negativní. Abyste ale mohla být oběma vašim dětem co nejplatnější, potřebujete být zdravá a psychicky ve formě. Zásady, jak se naučit žít s postiženým dítětem, skvěle zformuloval nestor českého dětského lékařství, prof. Zdeněk Matějček.
Celé znění článku najdete na: https://web.archive.org/web/20120508025618/http://www.primazena.cz/sex-a-vztahy/ze-zivota/clanek/-117/.