Barvoslepost: svět jako ze zvláštní fotografie

Datum publikace: 14. 08. 2013
Periodikum:
babyweb.cz
O barvosleposti se moc nemluví. Větší z nás ví, že existuje, ale už málokdo ví, že barvoslepý je pomalu každý desátý muž.

A že ženy trpí barvoslepostí velmi zřídka. Nejspíš máte v okruhu svých známých nějakého barvoslepého muže, ale nevíte o tom. Pravděpodobně o své vrozené vadě nemluví, protože s barvoslepostí se dá vcelku normálně žít.

Barvoslepost (odborně daltonismus) je porucha barevného vidění lidského oka. Její medicínský název je odvozen od jména anglického přírodovědce Johna Daltona, který touto poruchou sám trpěl a vědecky ji v roce 1794 popsal. Procentuálně se barvoslepost vyskytuje přibližně u 8 až 9 % naší populace, tedy zhruba každý dvanáctý, z toho je pouze 0,5% žen.

Celosvětově se nejvíce vyskytují poruchy barvocitu u bělochů. Nejnižší výskyt vrozených poruch barevného vnímání je u černochů.

Kdy a proč s dítětem navštívit očního lékaře?

Jak vidí barvoslepí?

Když zavřeme oči, můžeme si představit, jaké to je, být slepý. Ale jaké je být barvoslepý? To může být různé. Barvoslepost má několik typů podle toho, jakou barvu člověk nevnímá. Velmi zřídka se vyskytuje barvoslepost na všechny barvy (černobílé vidění). Nejčastějším případem je neschopnost rozlišit nějakou konkrétní barvu, zatímco ostatní barvy od sebe odlišují. U většiny barvoslepých jde o takzvanou červeno/zelenou barvoslepost, kdy postižení jedinci nejsou schopni od sebe rozlišit zelenou a červenou barvu a vidí je stejně.

 

Celé znění článku najdete na: https://www.babyweb.cz/barvoslepost-svet-jako-ze-zvlastni-fotografie.

 

> další zprávy z médií