Babyboxy v Česku fungují 15 let. Zachránily už přes dvě stě dětí

Datum publikace: 20. 02. 2021
Periodikum:
cesky.radio.cz
Před 15 lety našli zdravotníci v pražském Hloubětíně první dítě v babyboxu. Od té doby se alarm ve schránkách pro odložené děti spustil celkem 214krát. Podle zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse pomáhají zachránit novorozence, o které se matky nemůžou nebo nechtějí starat.

Babybox je speciální klimatizovaná a zabezpečená schránka, která je umístěná většinou u zdravotnických zařízení. Je přístupná z vnější strany budovy a ve chvíli, kdy je do ní vloženo dítě, zapne se vyhřívání a ventilace, a také alarm, který upozorní zdravotnický personál. "Ve chvíli, kdy je vložené deťátko, přichází hlášení do počítače, který je přímo instalovaný v budově, kde je babybox. Kde se samozřejmě očekává, že bude nějaká trvalá služba," uvedl Ludvík Hess.

První babybox byl otevřen na mezinárodní den dětí 1. června 2005 na Hloubětínském zámečku, v sídle soukromé kliniky GynCentrum. "Umožnit zřízení babyboxu bylo do značné míry odvážným činem Petra Píchy, primáře kliniky. V té době bylo totiž ministerstvo zdravotnictví jednoznačně proti. Vzbudilo to velký zájem sdělovacích prostředků a zajistilo bedýnkám na odložené děti velkou publicitu," připomíná Hess.

Necelý rok po otevření, v únoru 2006, se v hloubětínské nemocnici spustil alarm. Matka, která do schránky vložila zdravou měsíční holčičku, k ní přiložila rodný list a také dopis adresovaný Ludvíku Hessovi. "Drahý doktore, je mi u srdce těžko, ale vidím, že bych to neutáhla...," uvedla v dopise. "Byla bych vám moc vděčná, kdybyste ji dali k adopci těm párům, které na to miminko čekají víc jak deset let...," napsala.

Ještě v tom samém roce byl otevřen druhý babybox v Česku, a to Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. Postupně se pak otevíraly v dalších nemocnicích na různých místech Česka. V Olomouci, Kadani, Zlíně, Pelhřimově, Mladé Boleslavi, Liberci, Kladně... Celkem jich bylo ke konci loňského roku v Česku 78.

Celý text najdete zde: https://cesky.radio.cz/babyboxy-v-cesku-funguji-15-let-zachranily-uz-pres-dve-ste-deti-8709744

Související články:
Baby box