Autistickému dítěti může být nejlepším přítelem i pomocníkem pes

Datum publikace: 20. 03. 2013
Periodikum:
nicm.cz
Život autistů je jako život na cizí planetě, v jiné kultuře.

Někdy se autismus dá diagnostikovat v již velmi raném věku, a to před třetím rokem dítěte. Pro každého rodiče je velkou neznámou, jak se svým dítětem komunikovat a zda vůbec může proniknout do jeho světa. Velkou pomocí se překvapivě ukazuje asistenční pes, který si s dítětem vytváří důvěrný, a tím ozdravný vztah.

Autismus je vývojové duševní postižení provázené neschopností fungovat standardně ve společnosti a narušenou komunikací. Příčina nemoci je v podstatě dosud neznámá, stejně tak neexistuje účinná léčba. Výjimečně zlepšuje sociální schopnosti autistů terapie, ale rozhodně nedochází k vyléčení. Jak tedy dítěti, žijícímu ve vlastním světě, pomoci?

Pes jako nejlepší přítel autisty

Asistenční psi neslouží jen zrakově postiženým, jak se většina společnosti domnívá. Psi totiž disponují vlastnostmi, kdy mohou být velmi užitečné právě u těžkých, nevyléčitelných nemocí, s nimiž si neví medicína rady. Své o tom ví maminka malého Lukáška, kterému ve třech letech diagnostikovali autismus. „Do té doby to bylo to pravé dítě na zabití. Křičel, vztekal se, dělal si, co chtěl, tvářil se, že neslyší, všechno muselo být tak, jak si umanul. Také ale vůbec nemluvil, neuměl si hrát, nespal.“ vzpomíná na těžké začátky maminka.

Dnes má Lukášek devět let, má svůj denní rozvrh a přesně ví, co bude daný den dělat. Jakákoli změna ho může ale rozhodit, vede ke vzteku a afektu, protože změně nerozumí. Lukášek nerozezná, co si kdo myslí, jak se cítí, nemá kamarády, neumí s nimi komunikovat. Nezvládne věci, které jeho vrstevníci už dávno umí.

Celé znění článku najdete na: https://web.archive.org/web/20150414175445/http://www.icm.cz/autistickemu-diteti-muze-byt-nejlepsim-pritelem-i-pomocnikem-pes.

> další zprávy z médií