- Domů
- O čem se mluví
- Autismus - pořád velká neznámá
Autismus - pořád velká neznámá
Datum publikace: 16. 05. 2016
Periodikum:
rozhlas.cz
O autismu se mluví čím dál víc. Vypadá to, jakoby dětí s postižením autistického spektra přibývalo, přestože statistiky to nepotvrzují. Je toho pořád hodně, co o autismu nevíme, například jeho přesnou příčinu. O to víc se o ní spekuluje, například v souvislosti s očkováním.
Autismus jako první popsal v roce 1943 americký psychiatr Leo Kanner, původem ze středoevropské Haliče. Postižení odhalil u 3 děvčat a 8 chlapců.
"Své malé pacienty považoval za vysoce inteligentní, s ohromnou potřebou samoty a s nutkavou potřebou, aby byly věci i jevy kolem nich stále stejné," uvedl v Meteoru neuropatolog František Koukolík. "Kanner popsal řečovou poruchu autistů i vynikající paměť pro seznamy jmen, náhodná fakta a verše," dodal.
Jen jeden rok po Kannerovi postižení popsal také vídeňský lékař Hans Asperger. Právě po něm se dodnes nazývá jedna z poruch autistického spektra, tzv. Aspergerův syndrom.
Více autistů než autistek
Udává se, že postižení autismem se častěji objevují u chlapců než u dívek. V Evropě a Asii postihuje asi 1 dítě ze 100, v USA je diagnostikováno častěji, zhruba u 1 dítěte z 68. Celosvětově se udává výskyt postižení u 1 člověka ze 132. "V rozmezí let 1990 – 2010, to je dvacetileté zkoumání, počet lidí stižených autismem neroste," zdůraznil Koukolík.
Autisté vidí svět jinak
"Příznaky postižení autistického spektra jsou neobyčejně proměnlivé," míní František Koukolík. V zásadě se projevují ve 3 oblastech: poruchou sociální interakce, poruchou komunikace a omezenými opakujícími se zájmy a činnostmi.
Autismus je způsob bytí – vnímání světa smysly, které mají špatně nastavený filtr, nervový systém nestíhající nebo neschopný zpracovávat přijímané vjemy a informace, neurotransmitery neposílající dostatečně rychle nebo vůbec signály z jedné části mozku do druhé. Svět se tak mnohdy stává pouhým shlukem osob, míst a událostí.
Celý článek čtěte na: https://www.rozhlas.cz/meteor/prispevky/_zprava/autismus-porad-velka-neznama--1613347