Asistenční pes je pro postižené velká pomoc, stát na něj ale nepřispívá

Datum publikace: 30. 06. 2015
Periodikum:
rozhlas.cz
Pro mnoho postižených lidí se stal asistenční pes velkým pomocníkem. Přesto na psí asistenty v Česku stát postiženým nepřispívá ani korunu.

Kateřina Koprnická pořídila zlatého retrívra Jacka jako psího asistenta svému synovi Honzíkovi. Pětiletý chlapec trpí nejtěžší formou dětské epilepsie takzvaným Westovým syndromem. 

„Žádné problémy nejsou, lidé to respektují, že je to asistenční pes, a nijak ho neobtěžují,“ popisuje. 

Díky psímu asistentu se Honzíkův stav podstatně zlepšil, i když zpočátku na něj vůbec nereagoval. „První dva měsíce bez efektu. Potom se stal zázrak, nebo nevím, jak to nazvat. Malý ho začal hladit, to byl první moment, kdy spolu začali komunikovat,“ vzpomíná. 

Asistenční pes je pro svého pána velmi užitečný: zvládne za něj rozsvítit a zhasnout světlo, nebo dokonce rozpoznat, že se u něj blíží astmatický záchvat. 

Aby tohle a další věci uměl, musí podstoupit dlouhý výcvik. Na rozdíl od psa vodicího, který pomáhá nevidomým, ho ale stát neuznává jako kompenzační pomůcku. A tím pádem na něj postiženým nijak nepřispívá. 

 

Celé znění zprávy najdete na https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/asistencni-pes-je-pro-postizene-velka-pomoc-stat-na-nej-ale-neprispiva_201506280115_mskalicky.

> další zprávy z médií

Související článek na portálu Šance Dětem: