5 faktů o náhradní rodinné péči aneb Rodičem na dobu (ne)určitou

Datum publikace: 11. 10. 2019
Periodikum:
whatnews.cz
Zvažovali jste někdy, že byste otevřeli svou náruč „cizímu” dítěti a stali se pěstouny nebo osvojiteli? Ať už vás k tomu vede fakt, že chcete pomoci ohroženým dětem, které nemohou vyrůstat ve své původní rodině, vlastní děti mít nemůžete nebo máte ještě dost energie a vaše děti vám už odrostly, měli bystě vědět pár základních faktů. O odpovědi na nejčastější otázky zájemců se s námi podělila obecně prospěšná společnost Hledáme rodiče, která se již řadu let věnuje rozvoji pěstounské péče v České republice.

Přestože v Úmluvě o právech dítěte i v českých zákonech se hovoří jasně, že každé dítě má právo vyrůstat v rodině, a že náhradní rodinná péče má přednost před ústavní výchovou, stále téměř 8 000 dětí žije v ústavech. Pokud o náhradní rodinné péči v jakékoliv podobě uvažujete, na následujících řádcích vám přiblížíme, jak na to.

VĚDĚLI JSTE… Jaké děti jsou svěřovány do náhradních rodin?

Do náhradní rodinné péče jsou umísťovány děti, jejichž rodiče se o ně nemohou nebo nechtějí z různých důvodů starat. Nejčastěji se hledají náhradní rodiče pro děti staršího věku, menšinového etnika, větší sourozenecké skupiny či se zdravotním hendikepem. Do pěstounské péče pak mohou být svěřeny děti od narození do zletilosti. Primárně se hledá náhradní pečující osoba v širší rodině dítěte nebo v jeho blízkém okolí, tak aby dítěti byly co nejméně zpřetrhány jeho původní vazby. Pokud se to nepodaří, vyhledávají se náhradní rodiče mezi schválenými pěstouny. Důležitá informace ale je, že původní rodina hraje stále velmi podstatnou roli v utváření identity dětí, a proto s ní zůstávají, je-li to v jejich zájmu, v kontaktu. Pracuje se i s možností, že se do své původní rodiny časem vrátí.

VĚDĚLI JSTE, ŽE… Pěstouni si děti nevybíraji?

Není možné, aby si náhradní rodiče dítě vybrali sami. Je to naopak, vždy se pro dítě vybírá rodina tak, aby dokázala co nejlépe naplnit a reflektovat jeho potřeby. Důležitou součástí cesty k pěstounství je i kvalitní příprava budoucích pěstounů, která jím má pomoci se připravit na specifické potřeby přijatých dětí. Jejich důvodem bývají prožitá traumata, ztráty, pocity odmítnutí, odloučení od biologických rodičů, často i zanedbávání, týrání či zneužívání ze strany blízké osoby. Během procesu příprav je však důležité, aby i budoucí náhradní rodiče vyjádřili své představy, své možnosti i limity. Díky tomu pak mohou odborníci při tzv. párování vybrat pro dítě co možná nejlepší náhradní rodinu, ve které bude mít šanci zažít pocit bezpečí, lásky, bezpodmínečného přijetí, a připravit se na samostatný a spokojený život.

VĚDĚLI JSTE, ŽE… Každé dítě má právo na kontakt se svojí rodinou?

Dítě umístěné v náhradní péči, ať už v pěstounské péči nebo v ústavní výchově (dětský domov apod.) má právo být v kontaktu se svou původní rodinou. A zároveň na to mají právo i jeho biologičtí rodiče. Součástí vývoje každého člověka je i budování vlastní identity – kdo jsem, odkud pocházím, kdo je má rodina, moji předkové…, a proto jsou pro děti v náhradní péči kontakty s původní rodinou velmi podstatné. Je však potřeba vždy myslet na to, aby to bylo v zájmu dítěte a bylo to pro něj bezpečné. Kontakty tak mohou mít různou podobu, od psaní dopisů, telefonátů až po osobní setkání.

Celý článek najdete zde: https://www.whatnews.cz/enjoy/5-faktu-o-pestounske-peci-aneb-rodicem-na-dobu-neurcitou/.