10 otázek a odpovědí k sociálním dávkám

Datum publikace: 05. 12. 2013
Periodikum:
mesec.cz
Máte nárok na nějaké sociální dávky?

A pokud o ně požádáte, jak budete posuzováni v případě, že bydlíte sami nebo bydlíte ještě s někým jiným?

Systém sociálních dávek je komplikovaný a složitý. To by ale neměl být důvod pro to, abyste se připravili o dávky, na které máte nárok. Přečtěte si odpovědi na dotazy z Poradny pro sociální dávky. Možná, že zjistíte, že máte nárok na finanční podporu od státu i vy.

Bydliště a trvale hlášený pobyt

Mám 24letou sestru, která přišla před 2 lety o práci. Nebyla v ní celý rok a od té doby je hlášena na úřadu práce (nedostává podporu). Trvale je hlášena u matky, ale nebydlí u ní. Sestře bylo řečeno, že nemá nárok na dávky, protože matka má životní minimum pro obě. Opravdu nemá na nic nárok?

Pokud vaše sestra s matkou nežije, tak se s ní samozřejmě posuzovat nemusí. Musí ale prokázat, kde a s kým žije. Pokud tedy žije v nějakém bytě sama, tak by se sama měla pro účely dávek pomoci v hmotné nouzi posuzovat, a to bez ohledu na to, že má stále trvalé bydliště u matky. V rámci posuzování nároku na dávky pomoci v hmotné nouzi by měla sociální pracovnice také navštívit domácnost žadatele o dávku. (Jana Davidová)

Otec dítěte a čerpání mateřské

Před dvěma týdny se mi narodil syn. Nesplňuji však podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nicméně manžel ano. Může si o ni zažádat on? 

Ano, může. Nárok na PPM má i pojištěnec, který je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Ke dni nástupu na PPM musí splňovat stejné podmínky pro nárok na dávku jako žena, tj. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a být účasten na pojištění v době nástupu na PPM. (Zuzana Ledesmová)

Celé znění článku najdete na: https://www.mesec.cz/clanky/10-otazek-a-odpovedi-k-socialnim-davkam/.

> další zprávy z médií