Babička, nebo tábor?

Datum publikace: 04. 07. 2012
Periodikum:
Moje psychologie
Co s dětmi o prázdninách, když chodíte do práce? Není snadné pro ně vymyslet program, který je bude bavit. Dát je k babičce?

Když ji máte a je ochotná hlídat, proč ne. Když ji nemáte, zbývají tábory nebo chůvy. Co je lepší?

Mám to štěstí, že letní prázdniny svých dětí jsem nemusela nikdy příliš složitě řešit. Sice mám děti tři, ale díky bohu k nim také dvě babičky, které se vždy ochotně nabídly (a nabízejí) s prázdninovým hlídáním. A dětem se u nich pokaždé líbí tolik, že na konci srpna nechtějí ani zpátky domů. Jiní rodiče však bohužel tolik štěstí třeba nemají -buď babičky jsou, ale nechce se jim moc hlídat, anebo babičky chybějí docela, a pak nezbývá nic jiného, než dětem připravit zajímavý letní itinerář. Záleží samozřejmě také na věku - pětileté dítě nemůžete nechat doma samotné, to jednoduše nejde. Desetiletého školáka však už klidně můžete ponechat u počítače nebo ho přihlásit na příměstský tábor.

Léto s dědou

Pobyt u prarodičů má svá pozitiva -a že jich není málo. Babička s dědou jsou pro dítě důležití, a to ve všech směrech. Je super, když jsou čilí a ochotní trávit s vašimi dětmi čas. Pokud jim to umožníte vy. Někteří rodiče si totiž leckdy ani nepřejí, aby jejich dítě babička v létě hlídala, a to z mnoha důvodů. "Své dcery jsem v létě raději přihlásila na tábor nebo jsem si zaplatila chůvu, než abych je dala k babičce. Tchyně je sice jinak hodná ženská, ale nelíbilo se mi, že neakceptovala to, co jsem jí říkala. Dětem dávala sladkosti, nekontrolovala čištění zubů, nevyměňovala jim spodní prádlo. A i když jsem ji o to opakovaně žádala, všechno si pořád dělala po svém," vypráví čtyřicetiletá Jana z Prahy. Akceptování rodičovských pravidel bývá někdy pro prarodiče těžké, ale jsou to vaše děti a pravidla stanovujete vy jako rodiče. Na druhou stranu, je docela normální, že babičky děti holt někdy rozmazlují, od toho na tomhle světě jsou, a i vy byste mohli aspoň přes léto slevit ze svých nároků a požadavků. To ostatně potvrzuje i psycholožka Beníšková: "Nechte prarodiče, aby si to s vnoučaty zkusili po svém, samozřejmě pokud to není moc velký zásah do vaší výchovy. Myslím, že i taková rozmazlovací babička zjistí, že když dítě ani podesáté neposlechne, že svůj postoj bude muset přehodnotit a rozmazlování poněkud omezit." Prarodiče jsou pro děti ale nezbytní. "Zprostředkovávají dětem jiný pohled na svět, jsou obvykle zkušenější a dívají se na svět s nadhledem, mají v sobě spoustu životní moudrosti. A děti se s nimi učí jednat s jinými dospělými než s rodiči, učí se toleranci, časem také úctě ke stáří," vysvětluje význam prarodičovské role. Máte-li tedy hodnou maminku nebo tchyni, které se mohou doslova přetrhnout, aby mohly s vašimi ratolestmi být, dopřejte jim to a nebraňte se tomu. "Když to jde, je dobře, když mohou děti trávit v létě (a nejen v létě) čas s babičkami a s dědečky. Je jasné, že něco prarodiče s dětmi dělají jinak, než si rodiče přejí či představují. Ale když nejde o život jejich či dětí, přimlouvám se za to, abyste jim dopřáli ten čas. Je to výhodné a prospěšné pro obě strany," dodává psycholožka.

Celé znění zprávy naleznete na: https://cs-cz.facebook.com/Mojepsychologie/.

 

> další zprávy z médií