Zvýší se daňové zvýhodnění na děti, a to zpětně od začátku roku 2021

Datum publikace: 11. 06. 2021
Periodikum:
podnikatel.cz
Od července se zvýší daňové zvýhodnění na druhé, třetí a každé další dítě. Zvýšení bude platit zpětně od začátku roku.

Na druhé dítě vzroste zvýhodnění o necelé 3 tisíce korun a na třetí, a každé další dokonce o více než 3600 korun. Na jedno dítě zůstává částka stejná, tedy 15 204 Kč. Zvýšení odsouhlasil Senát v rámci novely zákona o státní sociální podpoře.

Zvýší se daňové zvýhodnění na více dětí

Senát před několika dny sice Poslanecké sněmovně vrátil novelu zákona o státní sociální podpoře, co se týče daňového zvýhodnění, došlo jen k drobné úpravě a vzhledem k tomu, že senátní verzi podpořila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, dá se očekávat, že ji schválí i Sněmovna. Rodiny s více dětmi se tak dočkají vyšších daňových úlev. Zvýší se totiž daňové zvýhodnění na druhé dítě, a to ze stávajících 19 404 Kč ročně na 22 320 Kč ročně (1860 Kč měsíčně), a rovněž na třetí a každé další dítě z nynějších 24 204 Kč na 27 840 Kč (měsíčně 2320 Kč). „Základní“ daňové zvýhodnění na jedno dítě se nijak nemění a zůstává na 15 204 korunách.

Sněmovna sice původně schválila zvýšení na 22 315 Kč a na 27 835 Kč, jak však upozornili daňoví odborníci, tyto částky by výrazně zkomplikovaly mzdovou evidenci a pro podnikatele (zaměstnavatele) by také představovaly zbytečné náklady například na úpravy softwaru. Důvodem je, že nebyly dělitelné dvanácti (tedy počtem měsíců). Právě dělitelnost této slevy dvanácti beze zbytku je důležitá proto, že její jedna dvanáctina je měsíčně uplatňována při výpočtu mezd (§ 35ba odst. 3 ZDP), což je hlavním důvodem, proč nikdy v minulosti nebyla uplatněna jiná než beze zbytku dělitelná částka, upozornila Komora daňových poradců ČR. Senát nicméně pochybení Sněmovny napravil a částky upravil tak, aby nakonec dělitelné dvanácti byly.

Celý článek najdete zde: https://www.podnikatel.cz/clanky/zvysi-se-danove-zvyhodneni-na-deti-a-to-zpetne-od-zacatku-roku-2021/

Ruka vkládá peníze do prasátka