Zneužívání léků: Málo času, mnoho učení

Datum publikace: 27. 01. 2020
Periodikum:
e15.cz
Zneužívání léků na neurokognitivní poruchy, ADHD a jiné nemoci, které mají vliv na kognitivní procesy našeho mozku, se stává stále populárnější. Studenti bývají zavaleni materiálem na učení a času na jeho zvládnutí je nedostatek.

Soustředit se deset hodin v kuse, pročítat si materiály a memorovat není jednoduché. Každý z nás nejednou za účelem nabuzení a udržení své mysli v chodu během učení sáhl po kávě, energetickém drinku nebo po něčem obdobném, co obsahuje kofein či jinou nabuzující látku.

Povzbuzovač myšlení a fyzického výkonu

Káva obsahuje kofein a energetické nápoje většinou ještě taurin. Obě tyto látky se dají objednat například přes fitness obchody v čisté formě. Studenti je poté mohou „šňupat“, a dostávat je tak do sebe skrze nosní sliznici, přes kterou účinek nastoupí rychleji, než pokud projdou trávicím traktem. Jedno kilo kofeinu si člověk koupí za 400 až 500 korun a kilo taurinu za 200 korun (tuto cenovou relaci nabízí například stránka 4 fitness). Pro představu – energy drink Redbull obsahuje 30 miligramů kofeinu, tudíž není nikterak finančně náročné si pořídit kilo kofeinu na dlouhé studování. Kofeinové a taurinové výrobky však většinou nezajistí větší koncentraci, jen oddálí únavu.

Opravdová síla přírody, nebo placebo nabuzení?

Existují také přírodní náhražky kávy, energetických drinků a jiných nakopáváků. Dalo by se říci, že záležitosti tohoto typu se v dnešní době stávají poměrně trendem. „Obchod s přírodními produkty Holland & Barret ve Velké Británii vykázal v roce 2016 nárůst prodeje rozmarýnu o 187 %. Jejich mluvčí uvedl, že většina otázek o rozmarýnu v obchodech ‚přicházela od rodičů, kteří doufali, že ve zkouškovém období zvýší úspěch jejich dětí‘. Obchod také dodal, že relaxační pomůcky a přírodní energetické nápoje (…) byly o zkouškovém populární jako alternativy ke kofeinu“, jak píše The Guardian ve svém článku z května 2017. 

Celý článek najdete zde: https://www.e15.cz/the-student-times/zneuzivani-leku-malo-casu-mnoho-uceni-1366184