Zkontroloval jsi, jestli máme zamčeno? Ano, třicetkrát. Lidé s OCD mohou trpět, popkultura je karikuje

Datum publikace: 02. 12. 2021
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„Když si třikrát umyji ruce, tak to neznamená, že mám OCD. Tito lidé někdy kvůli své poruše trpí,“ vysvětluje v Balancu na téma vztahů s lidmi s obsedantně kompulzivní poruchou psycholožka a psychoterapeutka Martina Kukolová. Porucha musí trvat delší dobu, projevuje se nutkavými myšlenkami, které nelze dostat z hlavy a obtěžují. Vzniklé napětí se uvolňuje kompulzí, mohou to být rituály, které se často opakují. Jak porozumět, pomoci a soužít s lidmi s OCD?

„Když takové chování překáží v pracovních nebo sociálních vztazích, je ke zvážení vyhledání pomoci.“ Někteří lidé mají jen obsesivní myšlenky, jiní rituály. Nemusí to být spojené, ale je to časté. Když je člověk schopen takové chování reflektovat a zastavit ho, nejedná se o poruchu, nevytváří se nepříjemné napětí. Často je tato porucha spojena s čistotou a hygienou. Například přílišné mytí rukou. Může za tím být velký strach z nemoci a ze smrti. Někdy se tito lidé separují, protože život mezi lidmi je pro ně náročný. Izolace ale často projevy poruchy zhoršuje, stejně jako stresové a zátěžové situace.

Celý článek a rozhovor najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/zkontroloval-jsi-jestli-mame-zamceno-ano-tricetkrat-lide-s-ocd-mohou-trpet-8629500

Dívka sedí na židli