Zklamání pěstouni: neuživíme se, děti zůstanou v ústavech

Periodikum
novinky.cz

Pěstouni vkládali naději do novely zákona o sociálněprávní ochraně dětí z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, kde měli původně slíbené navýšení odměny na 27 tisíc měsíčně. Novelu ale v pondělí schválila  vláda  s tím, že odměna pro přechodné pěstouny bude 22 tisíc, takže zvýšení bude jen 2000 korun. Nově dostanou jednorázovou částku při převzetí dítěte, která bude odstupňovaná podle věku, od osmi do deseti tisíc korun. Zvýšení odměny pro přechodné pěstouny je ale symbolické. „Je to absurdní, likvidační částka. Spousta lidí, včetně mě, se upínala k tomu, že s novelou přijde navýšení. Teď už bych ale nezaplatila nájem,“ řekla Právu Tereza, která si našla práci v nadaci.

Pěstounů ubývá

„Je to ještě horší, než kdyby nic nezvýšili. Protože teď může vláda říci, že nám přece navýšili odměnu, tak co si stěžujeme. Přechodných pěstounů ubývá a brzo žádní nezbydou. Děti budou muset zůstat v ústavech,“ míní Tereza. Návrh MPSV přitom kojenecké ústavy omezuje: podle novely by měly být v těchto ústavech umístěny pouze děti, jejichž stav vyžaduje zdravotní péči. Na vládu míří i další návrhy z dílny ministerstva zdravotnictví a poslance Aleše Juchelky ( ANO ) s dalšími omezeními kojeneckých ústavů.

Celý text najdete zde: https://www.novinky.cz/domaci/clanek/zklamani-pestouni-neuzivime-se-deti-zustanou-v-ustavech-40328706

Související články na portálu Šance dětem: