Ženy, které mají svá přání "jak rodit", dnes již nejsou alternativní

Datum publikace: 10. 03. 2020
Periodikum:
pribram.cz
Lucie Kušnírová byla již u více než dvou desítek porodů. Připouští, že určitá míra nedůvěry ze strany zdravotníků někdy existuje, obecně se však podle ní v Česku tyto vztahy vyvíjejí pozitivně.

Lucie Kušnírová se věnuje práci duly. Provází ženu a její rodinu jedinečným a neopakovatelným obdobím života, jakým je přivedení dítěte na svět. V dřívějších dobách jimi bývaly rodině blízké ženy jako sestry, sestřenice, tety, někdy i sousedky či služky. Dnes to bývají ženy, které již mají za sebou svou vlastní mateřskou zkušenost, ale většinou nejsou z rodinného kruhu. V zahraničí se dulami dokonce stávají i muži. Ačkoliv role duly není nic nového pod sluncem, stále mezi lidmi panují určité předsudky. Jak se na duly dívá lékařský personál? A co tatínkové, kteří jsou přítomni u porodu?

Na svém webu píšete, že se neustále vzděláváte, učíte a někdy „fakt čučíte“. Co Vás při práci duly nejvíce překvapilo? 

Pozitivně "čučím", neboli žasnu. To když jsem svědkem, jak úžasně ženy umí a dokáží rodit své děti, zvládat různé překážky, potíže a výzvy mateřství.  Občas "čučím", neboli se velmi divím tomu, jak rozdílný může být přístup různých zdravotníků, ať už v rámci jednoho zařízení nebo v rámci Česka či Evropy. A občas negativně "čučím", neboli jsem nemile překvapena, když jsem svědkem poškozující praxe, což se naštěstí nestává často.
 
Spolupracuje s Vámi zdravotní personál? Nebo se na duly v Česku hledí jako na alternativní ženy?

Určitá míra nedůvěry ze strany zdravotníků někdy existuje a já to vcelku chápu. Obecně se však v Česku tyto vztahy a spolupráce vyvíjejí pozitivně, doprovod duly k porodu již není velkým překvapením. Vždy to ale bylo, je a bude především o konkrétních lidech a situacích.  Důležité také je, aby se vědělo, že porod s dulou neznamená nutně přirozený, nemedikovaný či nějak alternativní porod. Dula může být velmi dobrým společníkem i pro komplikované a nelehké porodní procesy, může zjemňovat tvrdou realitu a podporovat klidnou atmosféru. Porodní přání (porodní plán) již také není nic výjimečného a ženy už, myslím, nedostávají do propouštěcích zpráv označení "alternativní rodička" na základě toho, že měly svá přání a dulu.
 
Co je podle Vás tou největší třecí plochou?

Významnou rolí duly je snaha přispět k tomu, aby individuální přání ženy byla vyslyšena a bylo jim vyhověno, pokud to není akutně v rozporu se zdravotním stavem rodičky či dítěte. A zároveň, aby informace ze strany zdravotníků byly kompletní tak, aby rodiče mohli činit opravdu informovaná rozhodnutí a volbu.  To bývá někdy trochu ta třecí plocha v rámci dulí práce, protože podporujeme emancipovanost pacientky - rodičky a její právo na rozhodování.