Zdravotní ústav varuje. V Česku výrazně vzrostl počet dětí se závažnými průjmy

Datum publikace: 28. 06. 2022
Periodikum:
tn.nova.cz
Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Česku v poslední době výrazně vzrostl počet případů závažných průjmových onemocnění u dětí, které jsou způsobené toxinem od bakterie E. coli. Jedná se především o děti do pěti let, které jsou nejzranitelnější. V některých případech u nich toto onemocnění může vést až k selhání ledvin.

Závažná průjmová onemocnění vyvolává tzv. shiga toxin, který produkuje bakterie E. coli. Za první letošní půlrok SZÚ eviduje celkem 25 takových infekcí. "Více než polovina těchto případů je z posledních dvou měsíců, proto považujeme za vhodné varovat rodiče a připomenout základní pravidla hygieny a úpravy potravin," uvedl Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí. Bakterie E. coli se přenáší snadno. Ačkoliv se v našich střevech vyskytuje běžně, určité její kmeny jsou schopné produkovat toxiny a způsobit tak závažné onemocnění. "Cestou přenosu těchto infekcí může být především nedostatečně tepelně upravené maso a nepasterizované mléko a také přímý kontakt se zvířaty nebo jejich blízkým prostředím, to znamená i s krmítky, podestýlkou a podobně," upozorňuje lékařka Michaela Špačková z oddělení epidemiologie infekčních nemocí.

Celý článek najdete zde: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/465790-zdravotni-ustav-varuje-v-cesku-vyrazne-vzrostl-pocet-deti-s-tezkymi-prujmy?campaignsrc=tn_clipboard

Dívka leží v posteli