Zastavte unáhlené rušení kojeneckých ústavů, žádají lékaři ministry

Datum publikace: 30. 09. 2011
Periodikum:
idnes.cz - Zpravy iDNES
Vedení odborných společností dětských lékařů žádá ministry práce a sociálních věcí a zdravotnictví, aby zastavili přípravy chystaného rušení kojeneckých ústavů.

Postup je podle nich unáhlený a nepřipravený. Ministrům vyčítají, že se s nimi o navrhovaných změnách neporadili.

"Považujeme tento krok za unáhlený, předčasný, nepřipravený a jdoucí proti zájmu dětí umístěných v uvedených zařízeních," uvedli experti v prohlášení, které zaslali ministrům práce a zdravotnictví i šéfům zdravotního a sociálního výboru ve Sněmovně.

Podepsali ho představitelé společností pediatrické, neonatologické a dětských praktiků a společnosti sociální pediatrie. Náhradní rodinnou péči podporují. Nesouhlasí ale s tím, aby se ústavy nejdřív rušily, a pak se vytvářel nový systém. Logický by podle nich byl opačný postup.

Podle vedení odborných společností hrozí, že by děti zůstávaly po zrušení ústavů delší dobu na novorozeneckých a dětských odděleních nemocnic. V kojeneckých ústavech dostávají prý hlavně zdravotnickou péči. Experti se obávají toho, že by se mohla omezit kvůli chystanému přesunu pod ministerstvo práce.

Celé znění článku naleznete na: http://zpravy.idnes.cz/zastavte-unahlene-ruseni-kojeneckych-ustavu-zadaji-lekari-ministry-1il-/domaci.aspx?c=A110930_153336_domaci_brm

Související články v médiích:
5.10.2011: Rušení kojeneckých ústavů podporují občanská združení

> další zprávy z médií