Záněty dýchacích cest u dětí – jak účinně ulevit od obtíží a kdy raději hned k lékaři?

Datum publikace: 12. 03. 2020
Periodikum:
ulekare.cz
Kašel k chladným měsícům roku patří stejně jako rýma nebo chřipka. Záněty dýchacích cest dokážou ošklivě potrápit hlavně děti. „Šest až osm infektů za rok je zejména u předškoláků běžná norma,“ říká praktická lékařka pro děti a dorost MUDr. Helena Letáková, které jsme se vyptali na vše ohledně zánětů dýchacích cest u dětí.

I obyčejná rýma může malé děti pořádně potrápit

Onemocnění dýchacích cest lze rozdělit na onemocnění horních a dolních dýchacích cest. Která jsou pro děti nebezpečnější a proč?

Ve své ordinaci se u dětí nejčastěji setkávám s postižením horních cest dýchacích. Tvoří více než 90 % všech zánětů dýchacích cest. Patří mezi ně záněty sliznice nosu a vedlejších dutin, zánět mandlí, hrtanu a ucha. Nemívají závažný průběh, ale jejich častější opakování je velice nepříjemné a může negativně ovlivňovat kvalitu života dítěte a tím i celé rodiny. Záněty dolních cest dýchacích, mezi které se počítá zánět průdušnice, průdušek a plic, tvoří jen 5–10 % všech infekcí dýchacích cest. O to závažnější ale můžou mít svůj průběh. Největší potíží je u nich zachovat průchodnost dýchacích cest v průběhu akutního zánětu a platí, že čím menší dítě je, tím větší jsou s průchodností problémy. Navíc kašel je velice náročný na energii a malého pacienta rychle vyčerpává.

Která onemocnění patří mezi nejčastější záněty dýchacích cest u dětí?

Tím nejvíce se opakujícím je hlavně u předškolních dětí běžná rýma. Především u kojenců dokáže být velmi nepříjemná. Kojenec totiž neumí přirozeně dýchat pusou, dýchá nosem, a proto se z důvodu ucpaného nosu v noci budí „dušením“. Rýma je velice často doprovázená zánětem nosohltanu a mandlí. U starších školních dětí jsou pak častější angíny, záněty průdušnice nebo průdušek.

Celý text najdete zde: https://www.ulekare.cz/clanek/zanety-dychacich-cest-u-deti-jak-ucinne-ulevit-od-obtizi-a-kdy-radeji-hned-k-lekari-421579