Žáci musejí do dílen, apelují ředitelé na vládu. Problematická je absence žáků učňovských oborů v odborném výcviku

Datum publikace: 25. 03. 2021
Periodikum:
vecerni-praha.cz
Maturanti a prvňáčci musejí co nejdříve zpátky do škol, tvrdí pedagogové, politici i psychologové. Na jednu skupinu se ale neustále zapomíná – velmi problematická je absence žáků učňovských oborů v odborném výcviku. Nejvíce se to dotýká téměř 25 tisíc žáků v posledních ročnících, kteří by letos měli získat výuční list.

Kdy si Ministerstvo školství uvědomí, že existují také učební obory? Začne se veřejnost také zajímat o učňovské školství? Silné obavy zní ze středních odborných škol napříč Českem. Podle ředitelů se na učně absolutně nemyslí, přitom už teď je jasné, že jejich absence v praktickém vyučování bude mít fatální následky. „ Občas se mluví o tom, kolik tisíc řemeslníků chybí v průmyslu, kolik chybí vyučených odborníků ve službách, v zemědělství. Pokud se ale mluví o problémech ve školství, vždy všichni mluví pouze o maturantech a maturitách, o prvním stupni základních škol, případně o mateřských školách. Nikdy ne o učňovském školství, o závěrečných učňovských zkouškách. Přitom největší problém je právě s odborným výcvikem v učebních oborech. Všichni chápou, že online se malé dítě psát nenaučí, ale nikdo si neuvědomuje, že truhlář se online také nenaučí vyrobit skříň. Výuka klasických předmětů ve školství v systému online funguje, někde sice s problémy, ale funguje. Naopak online výuka odborného výcviku v učebních oborech nefunguje a fungovat nemůže,“ uvedl Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov (SOŠJ).

Celý článek najdete zde: https://www.vecerni-praha.cz/zaci-museji-do-dilen-apeluji-reditele-na-vladu-problematicka-je-absence-zaku-ucnovskych-oboru-v-odbornem-vycviku/

praktická výuka