Za kaz na stálých zubech si může každý sám, za kazy na mléčných jsou zodpovědní rodiče

Datum publikace: 10. 07. 2022
Periodikum:
wave.rozhlas.cz
„První kontakt se zubařem by neměl být na lékařské pohotovosti s bolestí – to trauma s dětmi roste celý život. Snažím se, aby naše setkání bylo v klidu, zvu si do ordinace školy i školky, aby děti viděly, jak to tam chodí, a to prostředí trochu poznaly,“ říká dětská stomatoložka Eva Míšová.

„Moje ošetření začíná už příchodem malého pacienta. Vejde, a já se na něj dívám. Jak si prohlíží prostředí, jestli je zvídavý, jestli se mě bojí, sleduju taky rodiče. Všechno má moje ošetření vliv,“ popisuje stomatoložka. „Dospělí by měli dětem pomáhat s čištěním do dvanácti let. Dentální hygiena se hodí každému dítěti, žádný malý pacient nemá excelentní zubní hygienu, jeho manuální zručnost ještě není dostatečná,“ říká Míšová a zdůrazňuje, že hlavní je opravovat každý kaz. „Zubní kaz je infekční a je možné, že když má dítě v puse ložisko těchto bacilů, začnou se kazit i zuby vedle. Za kazy na dočasném zubu jsou zodpovědní rodiče,“ dodává.

Celý článek najdete zde: https://wave.rozhlas.cz/za-kaz-na-stalych-zubech-si-muze-kazdy-sam-za-kazy-na-mlecnych-jsou-zodpovedni-8783347

Dívka si čistí zuby