- Domů
- O čem se mluví
- Za drogovou závislost mnohdy může pocit osamění a nezájem rodičů
Za drogovou závislost mnohdy může pocit osamění a nezájem rodičů
Datum publikace: 15. 10. 2014
Periodikum:
novinky.cz
Experimentování je součástí dospívání. Některé děti jsou ale ohroženější víc než jiné.
Podle odborníků mezi tu nejohroženější skupinu patří opomíjené děti, ať už z důvodů partnerských problémů, budování kariéry rodičů, či péče o výrazně mladšího sourozence nebo nemocného člena rodiny. Nezájem či konflikty rodičů si tak dítě může začít kompenzovat hledáním úniků z reality v podobě alkoholu či jiných drog.
Málokdo z rodičů si uvědomuje, jak moc může být pocit osamění pro děti tíživý a tím pádem i nebezpečný. Dětská duše je mnohem křehčí, a tak řadu věcí vnímá mnohem intenzivněji, než si druzí myslí. „Dlouhodobá samota je u dětí svými důsledky podobná psychickému týrání,“ vysvětluje Zuzana Baudyšová, ředitelka Nadace Naše dítě, která se na dětskou samotu zaměřila osvětovou kampaní.
A nemusí jít vždy jen o klasický nezájem ze strany rodičů. Pocit osamění mohou zažívat i děti, u nichž mají rodiče pocit, že se jim dostatečně věnují, připravují pro ně program, kroužky, sednou si s nimi po práci a povídají si. Jejich chybou ale často je, že svým dětem nenaslouchají.
Osamoceně se občas cítí každý
„Ve své vlastní představě, o tom, jaké by jejich dítě mělo být, zapomenou, že to, které sedí před nimi, se cítí smutné a osamělé. Vnitřně křičí - tati, mami, poslouchejte mě, já potřebuju něco jiného, než mi dáváte, proč mě neposloucháte,” upozorňuje Jana Hrušková na www.detskasamota.cz.
Celé znění zprávy najdete na: https://www.novinky.cz/clanek/zena-deti-za-drogovou-zavislost-mnohdy-muze-pocit-osameni-a-nezajem-rodicu-245496.