Z tisíců dětí v ústavech lze adoptovat jen pár stovek, upozornil Nečas

Datum publikace: 27. 08. 2011
Periodikum:
idnes.cz
Přestože je v kojeneckých ústavech a dětských domovech přes sedm a půl tisíce dětí, k adopci jde každý rok jen pět set z nich.

Děti nejsou kvůli stykům s biologickou rodinou právně volné, mnohdy prý ale k nové rodině ani nechtějí.

Na nepoměr mezi dětmi v ústavech a dětmi, které jsou nakonec uvolněny k osvojení, upozornil před časem premiér Petr Nečas, když se vyjadřoval k možné adopci homosexuálními páry. Představa, že v ústavech čekají tisíce, ne-li desetitisíce dětí na adopci, je podle něj nesmyslná bublina živená médii.

"Ve skutečnosti je dětí vhodných pro adopci jen pár desítek. A na adopci stojí předlouhou frontu i heterosexuální páry," uvedl před několika dny pro iDNES.cz Nečas.

Čísla, která poskytlo ministerstvo práce a sociálních věcí premiérovi částečně dávají zapravdu. "Do osvojení bylo v roce 2010 svěřeno 549 dětí a v roce 2009 pak 543 dětí. Dětskými domovy a kojeneckými ústavy přitom projde ročně asi 7 tisíc dětí, takže lze odhadnout, že k osvojení je právně volno asi 5 procent z nich," uvedl ředitel Odboru rodiny a dávkových systémů ministerstva sociálních věcí Miroslav Macela.

Dodal, že přesné údaje zatím neexistují, ale ministerstvo na jednotném informačním systému pracuje.

Podobnou zkušenost potvrzuje i místopředseda Federace dětských domovů České republiky Jan Pavlas, který je zároveň ředitelem Dětského domova v Přerově. Děti někdy o nové rodiny nestojí.

Celé znění článku naleznete na: http://zpravy.idnes.cz/z-tisicu-deti-v-ustavech-lze-adoptovat-jen-par-stovek-upozornil-necas-1k9-/domaci.aspx?c=A110826_210954_domaci_taj  

 

> další zprávy z médií