Web ČT edu pomáhá školákům. Tisíce videí vysvětlují dvacítku předmětů

Datum publikace: 03. 04. 2020
Periodikum:
idnes.cz
České televize má další příspěvek k domácímu vzdělávání. Spustila web ČT edu, který nabízí tisíce krátkých vzdělávacích videí pro žáky od předškoláků po středoškoláky. Videa pokrývají přes dvacítku předmětů od biologie po zeměpis a jsou přehledně členěna podle stupňů vzdělávání i témat.

Projekt ČT edu jsme původně připravovali pro učitele, aby na jednom místě našli videa pro doplnění svého výkladu. V této mimořádné situaci, kdy učitelé a žáci čelí náročné výuce na dálku, jsme se ale rozhodli, že ČT edu otevřeme nejen učitelům, ale i rodičům a dětem. A to v co nejkratším možném čase, přestože jsme původně měli projekt ještě několik měsíců vyvíjet. V posledních dnech jsme vlastně nonstop pracovali na tom, abychom první verzi ČT edu nabídli už v dubnu,“ popsal generální ředitel České televize Petr Dvořák. Doplnil, že web v tuto chvíli zahrnuje přes tři tisíce krátkých videí. „Jsou vybírána zkušenými učiteli a jsou přehledně rozdělena podle stupňů, předmětových oblastí i témat tak, aby se uživatelé co nejsnáze dostali k tomu, co je zajímá a baví,“ upřesnil Dvořák. Portál je přístupný bez registrace.

„Video samozřejmě nemůže nahradit výuku, ale tím, že je názorné, nese emoci, humor nebo příběh, stává se užitečným a zábavným doplňkem v procesu vzdělávání,“ uvedla vedoucí projektu Alžběta Plívová. Upřesnila, že s výběrem videí pomáhala téměř padesátka zkušených učitelů a odborníků. „V návaznosti na rámcové vzdělávací programy i učitelskou praxi jsme je pak zpracovávali tak, aby bylo snadné se v nich orientovat. Nyní tak ČT edu nabízí videa pro víc než dvacet předmětů či oblastí a pro asi dvě stovky různých témat,“ vypočetla Plívová. Upozornila, že web je na startu. Televize ho má v plánu rozšiřovat nejen o nová videa, nové předměty, jako je třeba matematika, ale i jiné formáty, například pracovní listy.

Výuková videa mají často stopáž jen několik minut a u každého videa mají uživatelé i možnost přehrát si pořad celý. „Jde o velmi dobrý počin s výbornou perspektivou,“ uvedl k ČT edu za Informační centrum o vzdělávání EDUin jeho výkonný ředitel Honza Dolínek. „Projektu fandíme. Kvalitních, zábavných, ne moc dlouhých a profesionálně vytvořených didaktických videí není nikdy dost,“ doplnil ředitel Masarykovy základní školy v Klánovicích a prezident Asociace ředitelů základních škol ČR Michal Černý.

Česká televize na uzavření škol kvůli epidemii koronaviru už reaguje vysíláním vzdělávacích pořadů pro žáky prvních stupňů základních škol a studentům, kteří se připravují na přijímací zkoušky.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/mediahub/ceska-televize-web-vzdelavani.A200401_125014_mediahub_jpl

Související články na portálu Šance Dětem