„Vždyť mi seberou děti.“ O dávky si Češi neříkají, zatěžuje je stigma

Datum publikace: 16. 05. 2022
Periodikum:
idnes.cz
Proti zvyšujícím se cenám nájmů i energií chce vláda bojovat příspěvkem na bydlení. To má ale háček - Češi si o dávky nechtějí říkat. Třeba u zmíněného příspěvku jej nepobírá asi sedmdesát procent těch, kteří na něj mají nárok. Příčin je celá řada: složitost procesu, neznalost nebo také stud. Pomoc totiž nyní potřebují i ti, kteří se vždy obešli bez státní pomoci.

Celý život pracovali. Přesto při současných cenách nevyjdou s penězi. Většina důchodu jde na bydlení a základní potřeby zaplatí ze zbytku jen stěží. O příspěvek na bydlení si přesto nezažádají - neví o tom, že mohou, nebo se stydí. Nejsou přece „sociální případy“. Tento přístup v Česku není výjimkou. O dávky, na které mají nárok, nežádají vysoké podíly lidí. Třeba u zmíněného příspěvku na bydlení: podle výpočtů Platformy pro sociální bydlení jej nepobíralo v roce 2021 sedmdesát procent domácností, které splňovaly podmínky. U seniorských domácností to dokonce bylo jen asi dvacet procent, u rodin s dětmi procent čtyřicet. A podobná čísla přinesl i nedávný průzkum organizace PAQ Research pro Český rozhlas. Podle toho příspěvek pobírají jen asi čtyři procenta populace. Dosáhnout na něj přitom může téměř každý pátý.

Celý článek najdete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/socialni-davky-prispevek-na-bydleni-socialni-politika-stat-rodiny-deti-ceny.A220513_134352_domaci_knn

Související články:

Rodina