Vyplatí se pojistit proti výpadku příjmu kvůli nemoci dítěte?

Periodikum
e15.cz

Pro představu, při hrubé mzdě ve výši 20 tisíc korun, dostane rodič za devět dní od státu ošetřovné ve výši zhruba 3 200 korun, což vychází na plnění ve výši cca 355 korun za den. Naprosto odlišná nebo lépe řečeno žádná, je v tomto ohledu podpora osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Těch se totiž tato dávka netýká a nárok na ní nemají ani v případě, že se ke státnímu nemocenskému pojištění dobrovolně přihlásí.

Co řeší životní pojištění

Z výše uvedené zkušenosti tedy vyplývá otázka, jak se chránit před situací, kdy dítě onemocní, ale ještě nemůže zůstat doma samo. A jak si zajistit dostatečný finanční polštář pro zvládnutí takové situace. A to jak pro OSVČ, tak i pro zaměstnance, kterým zredukovaná částka ošetřovného od státu tak jako tak pro pokrytí běžných měsíčních výdajů ve většině případech stačit nebude. Riziko výpadku či poklesu příjmu kvůli péči o nemocné dítě pomáhá snížit soukromé pojištění ošetřovného. To tuzemské pojišťovny nenabízejí pouze zaměstnancům, ale na rozdíl od státu i osobám samostatně výdělečně činným. Před samotným uzavřením takového pojištění by měl rodič nejprve zvážit, jaká je zhruba jeho finanční rezerva. Jinak řečeno, jak dlouhé bezpříjmové období by z ní byl schopen vykrýt. Podle toho by si měl nastavit karenční dobu.

„OSVČ by se měly blíže zaměřit na podmínky, protože některé pojišťovny pro ně mají jiná pravidla než pro zaměstnance. Například omezení počtu vyplácených dnů,“ vysvětluje ředitel pojišťovny Simplea Martin Švec. Většina pojišťoven nabízí pojištění ošetřovného s karenční dobou devět dnů, přičemž pojistné plnění pak vyplácí obvykle za maximálně tři měsíce. Jsou tu ale i pojišťovny, které poskytují i delší dobu pojistného plnění při ošetřování dítěte, u nich ale zase bývá delší karenční doba, nejčastěji v délce jednoho měsíce. OSVČ by však při uzavírání pojištění ošetřovného měli být, jak již bylo zmíněno, obezřetnější ke smluvním podmínkám. Co se týče ceny za pojištění ošetřovného, tak se pohybují obdobně jako u pojištění pracovní neschopnosti. „Pro pojistnou částku 500 korun denní dávky se dá pořídit v rozmezí 100 až 150 korun,“ říká Martin Švec.

Celý článek najdete zde: https://www.e15.cz/finexpert/setrime/vyplati-se-pojistit-proti-vypadku-prijmu-kvuli-nemoci-ditete-ano-vyplati-1371368

Související články na portálu Šance Dětem