Výchova čtyřletého šampiona. Nový film ukazuje, kam zajdou rodiče pro úspěch dítěte

Datum publikace: 24. 08. 2021
Periodikum:
irozhlas.cz
V Hlavní soutěži karlovarského filmového festivalu se během letošního 55. ročníku poprvé ukážou i dokumenty. Prvním z nich je od režisérky Eriky Hníkové, která ho ve Varech představila ve světové premiéře. Mladý pár v něm trénuje svého čtyřletého syna k vrcholové formě. Všechen čas, vlastní zájmy i vztahy s jinými lidmi přitom podřizuje neustálému rozvoji jeho fyzických i psychických schopností.

Po snídani bruslení, posilovna a klavír, odpoledne pak ještě třeba bazén nebo kolo. Tak vypadá obyčejný den čtyřletého chlapce Miška Hanuliaka. Během toho zvládá ještě během jízdy autem na zadním sedadle řešit hlavolamy a mluvit s matkou v němčině, ačkoli je jeho rodným jazykem slovenština. Rodiče Lenka a Michal z něj chtějí mít vítěze. Věnují se mu proto na 100 procent, aby mohl být po všech stránkách schopnější, než jsou jeho vrstevníci. Kvůli tomu jdou stranou i věci, které se zdají být v dětství normální, jako jsou třeba škola, přátelství s dalšími dětmi nebo záliba ve sladkém. Miško, k překvapení svého dědy, čokoládu nazývá „fuj“. S tréninkem přitom nepolevuje ani na dovolené u moře, kde má ve dveřích do koupelny přidělanou tyč na shyby. Pár si jich udělá ještě před spaním. Zatímco jiné děti z písku staví hrady, Miško běhá kolečka od moře ke kyblíku.

Dokumentaristka Erika Hníková se k tématu výchovy šampionů dostala před šesti lety, když v médiích zaznamenala příběh Zachových z Velkého Meziříčí. Hlava rodiny Pavel Zacha se ještě před narozením svého syna pevně rozhodl, že z něj vychová úspěšného vrcholového sportovce. Z jeho výchovné metody se postupně stala filozofie jménem Kamevéda, podle slov Komplexní multirozvojová výchova dětí, a ze syna Pavla Zachy mladšího hokejista v NHL. Hníková byla rozhodnutá najít v Česku nebo na Slovensku rodinu, která se řídí vzorem Zachových a sama se pokouší doma vychovat úspěšného sportovce.

Celý článek najdete zde: https://www.irozhlas.cz/kultura/film/kazda-minuta-zivota-dokument-erika-hnikova-kviff-karlovy-vary_2108211824_kro

Související články:
Chlapec běží za míčem