Vůl, kam oko pohlédne. Ale i s puberťáky se domluvíte, jen je nepoučujte, ani se nesnažte být „cool“

Datum publikace: 03. 05. 2021
Periodikum:
hradec.rozhlas.cz
Teenagerovská léta bývají pro rodiče i děti náročná na komunikaci. Zatímco někde se neobejde bez vulgarit nebo emocionálních výlevů, jinde z dětí páčí každé slovo. Jak se domluvit se svým dospívajícím potomkem? Co si počít s pubertou u dětí?

PhDr. Kristýna Červená, psycholožka z Pedagogicko-psychologické poradny, hovoří v naší radioporadně na téma: jak přistupovat k dívkám v pubertě. „Jedním ze zajímavých aspektů komunikace teenagerů je, že kromě ústního projevu používají mnoho dalších způsobů vyjadřování. Komunikují už jen tím, jak zanechají své oblečení rozhozené na podlaze, jak svěsí ramena, jak jedí nebo pijí nebo jak se na vás podívají, aniž by pohnuli hlavou."

Vůl přede mnou, vůl za mnou

Hned v úvodu snah o dialog je třeba si uvědomit, že teenageři preferují jiné komunikační způsoby než jejich rodiče. Rozhovor z očí do očí jim často není příjemný, zdá se jim příliš konfrontační. Raději si s vámi budou povídat v autě, když po nich neklouže váš pátravý pohled. Problém může být i s jejich slovníkem - nadávky jsou pro mladé lidi denním chlebem a může se stát, že je pak trousí i u rodinného stolu.

Celý text najdete zde: https://hradec.rozhlas.cz/vul-kam-oko-pohledne-ale-i-s-pubertaky-se-domluvite-jen-je-nepoucujte-ani-se-8480448

teenagerky