Vláda schválila změny v podobě péče o ohrožené děti

Datum publikace: 14. 12. 2011
Periodikum:
ceskenoviny.cz
Vláda schválila novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí měnící péči o ohrožené děti. Pokud normu schválí i parlament a podepíše prezident, mělo by od července více dětí končit v péči profesionálních pěstounů, a ne v ústavech.

Pěstouni by měli dostávat vyšší odměnu, o kterou ale naopak přijdou prarodiče, starající se o vlastní vnoučata.

Méně peněz od státu zřejmě budou mít i zařízení pro okamžitou pomoc jako třeba klokánky, jimž by měli začít víc platit rodiče. Podle vládou přijaté normy, připravené ministerstvem práce a sociálních věcí není chudoba a špatné bydlení důvodem pro umístění dětí do ústavu. Úředníci by nově měli rodinám pomáhat, aby děti mohly zůstat doma. Vytvořit by měli pro každého chlapce či děvče jejich plán, podle něhož by se při řešení postupovalo.

Pokud děti ve vlastní rodině nebudou moci zůstat, měly by se dostat na přechodnou dobu do profesionálních pěstounských rodin, kterých by v prvním období mohlo v zemi být 300 až 500.

Profesionální pěstouni by se registrovali na příslušném úřadě. Měli by nárok na odměnu i v době, kdy by o žádné dítě zrovna nepečovali. Částka by se měsíčně měla pohybovat kolem průměrné mzdy. Novela uvádí 24.000 korun.

Autoři zákona navrhli, aby jinak za péči o jedno dítě pěstoun měl 8000 korun, za dvě děti 12.000 korun a 20.000 za nejméně tři děti či postižené dítě. O tuto odměnu by ale měli nejspíš přijít prarodiče, kteří mají děti v pěstounské péči. Podle autorů novely totiž mají vyživovací povinnost k vnoučatům, pokud se o ně nestarají jejich rodiče.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních organizací za vysoký počet dětí, které vyrůstají v ústavech. Je v nich kolem 11.000 chlapců a děvčat. Jen v roce 2010 se do ústavních zařízení dostalo téměř 2100 dětí do tří let. Zhruba ve 46 procentech případů děti navíc skončily v domovech kvůli sociální situaci.

Celé znění článku již bohužel není dostupné.

> další zprávy z médií