Víte, proč oběti útoků často mlčí? Důvodem je špatná první reakce těch, jimž se svěřily!

Datum publikace: 27. 10. 2021
Periodikum:
lui.cz
Když Jakub Starý nahlásil fyzický útok, jehož důvodem bylo, že se s partnerem držel na ulici za ruku, čekalo ho to, co každou oběť, která nemlčí: zpochybňování, bagatelizace, obviňování, že si za to mohl vlastně sám, a k tomu i špatný zážitek na policejní stanici. To jsou přesně důvody, proč se většina lidí rozhodne své napadení nenahlásit.

Iniciativa Proč jsme to nenahlásili již rok sbírá výpovědi obětí sexuálního násilí, které se po traumatickém zážitku rozhodly raději mlčet. Uvažování lidí, kteří projdou zkušeností znásilnění nebo homofobního násilí, se zdá v mnohém podobné. Sexuálních činů je v Česku podle odhadů nahlášeno jen 8 %, útoků proti LGBTQ lidem 9 %. Důvody neoznámit incident dobře zná Kristýna Bělíková z kolektivu Proč jsme to nenahlásili, která se při studiu psychologie zaměřuje na psychologickou práci s oběťmi sexuálního násilí.

Setkávají se jednoduše všechny oběti s reakcemi plnými nedůvěry?  

Není to tak vždycky. Ale jsou oblasti, ve kterých je pro lidi těžké přijmout, že se něco tak hrozného děje. U znásilnění je těžká představa, že se to může stát každému – protože tím pádem se to může stát i mně. To je dost ohrožující a nepříjemné. Odtud pramení i tendence říkat, že si za to ti lidi můžou sami a že museli nějak provokovat. Protože pro mě je nebezpečné přiznat si, že z ničeho nic se mohu obětí stát i já. Myslím že i Jakubovo vystoupení s jeho případem může být pro LGBTQ lidi nepříjemné až děsivé.

Celý článek najdete zde: https://www.lui.cz/lide-zivot/17602-vite-proc-obeti-utoku-casto-mlci-duvodem-je-spatna-prvni-reakce-tech-jimz-se-sverily

žena na diskotéce