Víceletá gymnázia hlásí velký převis. Někde se dostane jen každý dvanáctý

Datum publikace: 10. 06. 2020
Periodikum:
echo24.cz
S napětím a očekáváním zamířili v úterý zájemci o studium víceletých gymnázií k jednotným přijímacím zkouškám. Na řadě těchto škol je velký převis přihlášených. Víceletá gymnázia většinou otevírají jednu až dvě třídy. Například v Praze se na ně přitom hlásí často i několik stovek dětí.

Třeba ke studiu na pražském Gymnáziu Nad Štolou se dostane jen každý dvanáctý uchazeč. Kvůli pandemii koronaviru se uchazeči letos víc než v jiných letech museli spoléhat na domácí přípravu. V první polovině března se totiž zavřely školy a řada dětí se od té doby učila jen na dálku. Podle statistik Cermatu, který přijímací zkoušky organizuje, se na osmiletá gymnázia letos přihlásilo 19 296 žáků a na šestiletá gymnázia 5 558. Z údajů ministerstva školství plyne, že v uplynulých letech nastupovalo do prvních ročníků víceletých gymnázií každoročně zhruba 11 700 nově přijatých. Z celé republiky by tak letos mohla uspět necelá polovina zájemců o tyto školy. Šance na přijetí se ale mezi školami i regiony liší.

Například do Gymnázia Nad Štolou v Praze 7 v úterý ráno dorazilo zhruba 410 žáků. Dalších přibližně 380 jich dělá zkoušky v jiné škole, kam se také přihlásili. Výsledek z dnešních testů se každému bude počítat pro všechna gymnázia, které uvedl na přihlášce. Na šestileté gymnázium v ulici Nad Štolou, kde se v září otevře třída pro 30 nových studentů, se chce dostat 361 dětí. O studium osmiletého gymnázia se jich uchází 424, z nichž bude moct nastoupit 60. Podle ředitelky školy Renaty Schejbalové, která vede Asociaci ředitelů gymnázií, se příchod uchazečů dnes ráno obešel bez komplikací.

"Když člověk vidí to množství zájemců, tak si říká, jestli to má všechno vůbec cenu. Na druhou stranu motivace k přestupu na gymnázium je u syna veliká, protože na základní škole není spokojený. Tak uvidíme, třeba bude mít štěstí," řekl dnes otec jednoho z páťáků, kteří ke zkoušce v Gymnáziu Nad Štolou přišli. Syn se podle něj připravoval pilně. "Dokud nebyl koronavirus, tak chodil na přípravný kurz. Učil se ale hodně i doma. Kdyby se spoléhal jen na to, co proberou ve škole, tak by neměl šanci ty testy zvládnout," řekl. Podle samotného chlapce byla příprava doma lepší než ve škole. "Těším se ale, že už to budu mít za sebou," řekl. Doplnil, že se trochu bojí, ale zároveň doufá, že se mu zkouška povede. Podobně se vyjadřovali i další děti a rodiče před školou.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý již dříve uvedl, že základní školy nemají za úkol připravit děti na přijímací zkoušky. Školy žákům většinou doporučují přípravné kurzy, protože se v testech vyskytují například zvláštní druhy příkladů a chytáků, řekl. Kritiku některých školských odborníků vyvolalo letos rozhodnutí omezit kvůli koronaviru standardní dva termíny zkoušky na jeden. Například podle předsedkyně Učitelské platformy Petry Mazancové to může u některých dětí snížit šance na přijetí. Podle oslovených ředitelů škol by to ale neměl být problém, protože v minulosti se výsledky ze dvou termínů moc nelišily. Zkoušky letos kvůli koronaviru provázela také přísná hygienická opatření. Uchazeči museli před vstupem do škol odevzdat čestné prohlášení o své bezinfekčnosti. Museli dodržovat rozestupy alespoň 1,5 metru a před vstupem do učeben si dezinfikovat ruce. Pokud to dodrželi, mohli si při psaní testů sundat roušku.

Celý článek najdete zde: https://echo24.cz/a/SCw8D/viceleta-gymnazia-hlasi-velky-previs-nekde-se-dostane-jen-kazdy-dvanacty

Související články na portálu Šance Dětem

Dva úspěšní školáci