- Domů
- O čem se mluví
- Většina dětí z poradny pochází z rozvráceného manželství
Většina dětí z poradny pochází z rozvráceného manželství
Datum publikace: 12. 06. 2018
Periodikum:
genusplus.cz
Na 50 odborníků z řad terapeutů, sociálních pracovníků, zástupců justice a policie se o víkendu sešlo na Liberecku na debatě o rodinách, které prošly nebo procházejí rozvodem. Podle zkušeností terapeutů chodí do poraden nejčastěji právě děti z rozvedených rodin.
Rozvod nezná vítěze. Něco při něm ztratí všichni členové rodiny. Tomuto tématu byl věnován dvoudenní seminář Centra intervenčních a psychosociálních služeb Libereckého kraje, který se uskutečnil 7. a 8. června v hotelu Zámeček v Raspenavě. Seminář, nazvaný Rodina během a po rozvodu očima rodinných terapeutů.
Na semináři se sešlo téměř 50 účastníků z celého Libereckého kraje, vedle Liberce také například z České Lípy, Frýdlantu, Tanvaldu, Semil nebo Jilemnice. O situaci v rodině, poznamenané rozchodem rodičů, mluvili rodinní terapeuti z liberecké poradny David Cichák a Hana Heindorferová. „Když si půjdete koupit pračku, ale prodavač vás upozorní, že je padesátiprocentní šance, že pračka přestane fungovat, tak si ji nekoupíte. Dnes se rozvádí každé druhé manželství, a přesto se lidé do nových svazků hrnou,“ nadlehčil téma hned v úvodu své přednášky David Cichák. „Polovina manželství nebo partnerství končí rozpadem. Takže ten, kdo tím, prošel, je normální,“ dodal.
Terapeuti mluvili například i o biologických vazbách v rodině, o prázdném místě po rodiči, který odejde, a o tom, kdo jej může nahradit. Za nejnešťastnější považují případy, kdy se role otce přirozeně ujme jedno z dětí. Ve své praxi se dokonce setkali s případem, že v rodině zastupovala chybějícího tátu osmiletá holčička. „Současně je špatně, když si po rozpadu rodiny udělá matka ze svého potomka kamaráda, kamarádku, když se mu svěřuje, jak je nešťastná, jaké má problémy a podobně. Dítě je tak vsakováno do světa dospělých, kam ale ještě nepatří,“ řekl David Cichák.
Celý článek již bohužel není dostupný.